Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vztah ke psům je dědičný. U žen dokonce více než u mužů

01.06.2019 | Bydlení a design

Člověk a pes se spolu vyvíjejí už minimálně deset tisíc let. A soužití těchto dvou tvorů je tak těsné, že z toho těží oba organismy. Je prokázáno, že lidé chovající psa jsou zdravější, a dokonce mají silnější imunitu. Tým genetiků ze Švédska a Spojeného království zajímalo, jestli je to, zda se člověk rozhodne chovat pejska, ovlivněno genetikou, nebo pouze vlivem prostředí. Tedy že dítě naučí vztah ke psům rodič. A z analýzy pětatřiceti tisíc dvojčat vyplývá, že více než polovinu vlivu mají geny.

Ve vzorku dvojčat byla jak jednovaječná, tak dvojvaječná. Jednovaječná dvojčata mají naprosto shodné geny, ačkoli na ně můžou působit různé podmínky prostředí. Když jsou tak jednovaječná dvojčata, která jsou navíc u porodu rozdělena (působí na ně různé vlivy okolí) v něčem shodná, přisuzuje se to právě jejich genomu (který je zcela shodný).

Mohou za to rodiče?

Tým molekulárních epidemiologů ze Stockholmu, Uppsaly a Liverpoolu srovnal pětatřicet tisíc dvojčat s ohledem na to, zda tato vyrůstala po porodu spolu a zda v dospělosti chovají psa. Když jedno jednovaječné dvojče mělo v dospělosti psa, mělo ho častěji i to druhé, i když spolu nevyrůstala.

U žen přitom náklonnost ke psům ovlivňují geny ze sedmapadesáti procent, u mužů z jednapadesáti.

Geny a prostředí v rovnováze

„Byli jsme překvapeni, když na nás z výsledů vyskočilo, že geny jedince mají výrazný vliv na to, jestli bude vlastnit psa. Jako takové mají tyto objevy velký význam pro řadu dalších oborů souvisejících s chápáním vztahu a interakce mezi psem a člověkem v průběhu historie a moderní doby,“ míní profesor Tove Fall z Uppsalské univerzity.

„Jako první tým jsme dokázali, že geny a životní prostředí mají na formování vztahu ke psům a pravděpodobnost, že člověk bude chovat psa, zhruba stejný vliv,“ tvrdí doktor Patrick Magnusson z vysoké školy Karolinska Insitutet ve Stockholmu.

Produkty s obsahem konopí pomáhají v léčbě domácích mazlíčků

Ryba dušená s jablky

Ryba dušená s jablky

0 hlasů
1h a 15min 395 kJ 340 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilované jehněčí

7 hlasů
45min 586kJ 230 Kč

Grilování pro opravdové gurmány.

Pečený bažant

13 hlasů
2h a 30min 506kJ 260 Kč

Bažant pečený na bílém víně s houbami.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více