Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vztah ke psům je dědičný. U žen dokonce více než u mužů

01.06.2019 | Bydlení a design

Člověk a pes se spolu vyvíjejí už minimálně deset tisíc let. A soužití těchto dvou tvorů je tak těsné, že z toho těží oba organismy. Je prokázáno, že lidé chovající psa jsou zdravější, a dokonce mají silnější imunitu. Tým genetiků ze Švédska a Spojeného království zajímalo, jestli je to, zda se člověk rozhodne chovat pejska, ovlivněno genetikou, nebo pouze vlivem prostředí. Tedy že dítě naučí vztah ke psům rodič. A z analýzy pětatřiceti tisíc dvojčat vyplývá, že více než polovinu vlivu mají geny.

Ve vzorku dvojčat byla jak jednovaječná, tak dvojvaječná. Jednovaječná dvojčata mají naprosto shodné geny, ačkoli na ně můžou působit různé podmínky prostředí. Když jsou tak jednovaječná dvojčata, která jsou navíc u porodu rozdělena (působí na ně různé vlivy okolí) v něčem shodná, přisuzuje se to právě jejich genomu (který je zcela shodný).

Mohou za to rodiče?

Tým molekulárních epidemiologů ze Stockholmu, Uppsaly a Liverpoolu srovnal pětatřicet tisíc dvojčat s ohledem na to, zda tato vyrůstala po porodu spolu a zda v dospělosti chovají psa. Když jedno jednovaječné dvojče mělo v dospělosti psa, mělo ho častěji i to druhé, i když spolu nevyrůstala.

U žen přitom náklonnost ke psům ovlivňují geny ze sedmapadesáti procent, u mužů z jednapadesáti.

Geny a prostředí v rovnováze

„Byli jsme překvapeni, když na nás z výsledů vyskočilo, že geny jedince mají výrazný vliv na to, jestli bude vlastnit psa. Jako takové mají tyto objevy velký význam pro řadu dalších oborů souvisejících s chápáním vztahu a interakce mezi psem a člověkem v průběhu historie a moderní doby,“ míní profesor Tove Fall z Uppsalské univerzity.

„Jako první tým jsme dokázali, že geny a životní prostředí mají na formování vztahu ke psům a pravděpodobnost, že člověk bude chovat psa, zhruba stejný vliv,“ tvrdí doktor Patrick Magnusson z vysoké školy Karolinska Insitutet ve Stockholmu.

Z balkónu lze vykouzlit útulné letní posezení

Sváteční kachna

Sváteční kachna

6 hlasů
2h a 20min 745 kJ 280 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hrášková polévka s kuřecím masem

12 hlasů
40min 291kJ 85 Kč

Snadno, rychle a chutně připravíte polévku ze sterilov...

Vydatná fazolová polévka

12 hlasů
1h a 30min 231kJ 95 Kč

Polévka z červených fazolí.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více