Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vztah ke psům je dědičný. U žen dokonce více než u mužů

1. 6. 2019 | Bydlení a design

Člověk a pes se spolu vyvíjejí už minimálně deset tisíc let. A soužití těchto dvou tvorů je tak těsné, že z toho těží oba organismy. Je prokázáno, že lidé chovající psa jsou zdravější, a dokonce mají silnější imunitu. Tým genetiků ze Švédska a Spojeného království zajímalo, jestli je to, zda se člověk rozhodne chovat pejska, ovlivněno genetikou, nebo pouze vlivem prostředí. Tedy že dítě naučí vztah ke psům rodič. A z analýzy pětatřiceti tisíc dvojčat vyplývá, že více než polovinu vlivu mají geny.

Ve vzorku dvojčat byla jak jednovaječná, tak dvojvaječná. Jednovaječná dvojčata mají naprosto shodné geny, ačkoli na ně můžou působit různé podmínky prostředí. Když jsou tak jednovaječná dvojčata, která jsou navíc u porodu rozdělena (působí na ně různé vlivy okolí) v něčem shodná, přisuzuje se to právě jejich genomu (který je zcela shodný).

Mohou za to rodiče?

Tým molekulárních epidemiologů ze Stockholmu, Uppsaly a Liverpoolu srovnal pětatřicet tisíc dvojčat s ohledem na to, zda tato vyrůstala po porodu spolu a zda v dospělosti chovají psa. Když jedno jednovaječné dvojče mělo v dospělosti psa, mělo ho častěji i to druhé, i když spolu nevyrůstala.

U žen přitom náklonnost ke psům ovlivňují geny ze sedmapadesáti procent, u mužů z jednapadesáti.

Geny a prostředí v rovnováze

„Byli jsme překvapeni, když na nás z výsledů vyskočilo, že geny jedince mají výrazný vliv na to, jestli bude vlastnit psa. Jako takové mají tyto objevy velký význam pro řadu dalších oborů souvisejících s chápáním vztahu a interakce mezi psem a člověkem v průběhu historie a moderní doby,“ míní profesor Tove Fall z Uppsalské univerzity.

„Jako první tým jsme dokázali, že geny a životní prostředí mají na formování vztahu ke psům a pravděpodobnost, že člověk bude chovat psa, zhruba stejný vliv,“ tvrdí doktor Patrick Magnusson z vysoké školy Karolinska Insitutet ve Stockholmu.

Tyhle věci určitě nečistíte, ale měli byste

Salát z červené řepy

Salát z červené řepy

27 hlasů
15min 568 kJ 51 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Krůtí maso v alobalu

8 hlasů
55min 362kJ 200 Kč

Výborný, velice chutný recept z krůtího masa.

Jahodová polévka

15 hlasů
35min 391kJ 70 Kč

Letní polévka z jahod s těstovinou.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více