Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co zvážit, než svému dítěti pořídíte chytrý telefon

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10. 5. 2019 | Děti a rodina

Chytrý telefon má dnes skoro každý z nás. Ale kdy ho koupit dítěti? A proč smartphone jako dárek dítěti, jemuž ještě nebylo třeba ani deset let, není zas tak dobrý nápad, jak si myslíte?

Pokud potřebujete být se svým malým dítětem v kontaktu i přes den, raději mu pořiďte klasický telefon, který toho ještě moc neumí. Jednak opravdu není potřeba, aby měl prvňáček mobil s internetem a všemi možnými vymoženostmi, jednak existují poměrně pádné důvody, které dokazují, že smartphony pro malé děti prostě nejsou.

My vám jich představíme hned sedm.

Spousta času u obrazovky

Děti dnes se svým telefonem tráví neúměrné množství času. A i když si dáte s koupí smartphonu svému potomkovi předsevzetí, že budete pečlivě kontrolovat, jak dlouho na něm hraje nebo surfuje po internetu, stejně ho neuhlídáte. Děti s mobilem vstávají i usínají, tráví na něm veškerý volný čas. A to přece nechcete. Dětství připoutané k displeji je smutná věc.

Soukromí? Zapomeňte!

Je třeba si přiznat, že přes všechnu snahu nikdy nikdy nebude na internetu zcela anonymní. Soukromí na něm ztratíte rychle i vy, natož vaše dítě, které jen těžko může chápat, v čem tkví nebezpečí a nástrahy internetu.

Stačí, aby někdo na svém profilu uveřejnil fotografii s vašim dítětem, kamarád vašeho potomka někde sdělil, kam všichni chodí do školy nebo kdo je kde na dovolené apod., a v případě nepovolaných čtenářů je zaděláno na průšvih. O tom, co hrozí, když se vaše děti samy přihlásí na sociální sítě či začnou chatovat s cizími lidmi, ani nemluvě.

Sociální život na síti

Není smutné, že si děti posílají zprávy přes Facebook nebo Skype místo toho, aby vyrazily na hřiště a tam si všechno během her vypověděly? Nemyslete, že dětem ke správnému rozvoji sociální inteligence stačí, když hodiny chatuje. Nepodceňujte důležitost setkávání „tváří v tvář“, ani když jde o děti. Děti se musejí naučit základům interakce s ostatními lidmi. To jim mobil neposkytne.

Neuhlídatelné aplikace

Stahování nejrůznějších aplikací je u smartphonů naprosto normální. Ovšem víte, co všechno se dá stáhnout? Věřte, že u některých aplikací opravdu nechcete, aby se nacházely v mobilu malého dítěte (už i u dospělých je to někdy průšvih, ale ti alespoň většinou vědí, co dělají). Myslíte, že stahování uhlídáte? Pak pro vás máme špatnou zprávu – neuhlídáte.

Šikana přes displej

Kyberšikana je pojmem, který se bohužel v naší společnosti zažívá čím dál víc. A dopouštějí se jí čím dál mladší ročníky. Spousta dětí, které v ní mají prsty, by se šikany nikdy nedopustila, pokud by nebyly „schované“ za mobily, jež jim dodávají pocit anonymity a bezpečí. Bohužel jsou již známy i případy, kdy se dítě kvůli kyberšikaně pokusilo o sebevraždu (některé z nich i úspěšně).

Závislost od plínek

Že jsou smartphony návykové a vzniká na nich lehce závislost, moc dobře víme. Však s nimi máme dostatek zkušeností i v tomto ohledu (schválně, jak dlouhá doba od probuzeni uplyne, než se natáhnete po svém chytrém telefonu?). Ani děti nejsou vůči takovému návyku imunní. Naopak u nich závislost vzniká velmi snadno. Určitě jste viděli nějaké to video, na které dítko, jemuž se právě vybil mobil nebo kterému rodiče zakázali hrát na něm nějakou hru, dostává vpravdě hysterický záchvat. Přišlo vám to vtipné? Tak si v této situaci představte vlastního potomka…

Nedomýšlení důsledků

Děti jsou příliš malé na to, aby dokázaly domyslet důsledky všech svých akcí. Ty na síti nevyjímaje. Natočení spolužáka při ponižující situaci nevidí jako kyberšikanu (ačkoli se o ni jedná) a nedojde jim, že kamarád může mít psychické následky, prozrazování osobních informací na chatu nepovažují za nebezpečnou situaci, a tak klidně napíší, kde bydlí či kam chodí do školy (a co když se na druhém konci skrývá nebezpečný deviant?), 11letá holčička se nechá přemluvit k poslání nahé fotky (která pak může být zneužita pro kyberšikanu, případně vydírání, nebo nedej bože sexuální násilí).

Můžete jim promlouvat do duše, jak chcete – ale vzpomeňte si na své dětství. Kolikrát jste své rodiče neposlechli? Tak vidíte. Jen dnes na naše potomky kvůli moderním technologiím mohou číhat mnohem větší nebezpečí. A tak jejich dětství chraňte tak dlouho, jak jen to půjde.

První září se blíží. Jak pomalu připravit malého školáka

Pečené kuře s italským kořením

Pečené kuře s italským kořením

10 hlasů
1h a 20min 764 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z hrášku

15 hlasů
20min 313kJ 25 Kč

Rychlý a svěží salátek ze zeleného hrášku.

Brambory zapečené se zelenými olivami

16 hlasů
1h a 25min 429kJ 120 Kč

Zapečené brambory podle italského receptu.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více