Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Odtrhněte dítě od mobilu a dejte mu knihu. Ale jak?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10. 11. 2017 | Děti a rodina

Také si při pohledu na svého potomka říkáte, že by bylo skvělé, kdyby alespoň na chvíli vyměnil displej mobilního telefonu či obrazovku počítače a televize za stránky nějaké knihy, ale zatím jste nebyli úspěšní? Máme pro vás pár tipů, jak v dítěti probudit malého knihomola!

Jako rodiče můžete náklonnost dítěte ke knihám ovlivnit víc, než si možná myslíte. Základem samozřejmě je, že jim budete denně číst – a to už od jejich útlého dětství! Ale co s těmi většími?

Co je baví?

Děti mívají v různých fázích života nejrůznější předměty zájmů – jednou jsou to dinosauři, podruhé roboti, princezny, kouzelníci, mašinky… Možností je nepřeberně a věřte, nebo ne, téměř na každou z nich je možné najít adekvátní knihu. Takže toho využijte a čtěte dětem příběhy právě o tom, o co se nejvíce zajímají. Ukážete jim, že knihy jim toho mohou pokaždé hodně nabídnout.
 

Tip redakce: Alchymistova šifra

Událostí tohoto podzimu v dětské literatuře je jistě kniha Kevina Sandse Alchymistova šifra. Historická fantasy, které propadli fanoušci po celém světě, patří ke knihám, od kterých se vaše dítě neodtrhne. Hlavní hrdina Christopher musí přijít na záhadu kultu, který pronásleduje londýnské lékárníky a má na svědomí i lidské životy. Odhalte s ním nebezpečná tajemství! Knihu vydalo nakladatelství Fragment.

Větší děti zase oscilují mezi jednotlivými žánry – od pohádek přejdou třeba k fantasy nebo science fiction, snad každá dospívající dívka má období, kdy čte tzv. červenou knihovnu, mnoho chlapců si oblíbí hrůzostrašné příběhy, později třeba špionážní romány apod. Nezdráhejte se jim proto koupit knihu podle oblíbeného žánru – co na tom, že nejste zrovna fanoušek příběhů, kde si chudá dívka vždy vezme úžasného milionáře nebo kde mezi sebou válčí krvelační zombíci a upíři.

Na pokračování

Poslední dobou bývají mezi mladšími, ale i staršími čtenáři oblíbené několikasvazkové příběhy. Jmenujme třeba Harryho Pottera, Stmívání, Hladové hry, Pravou krev nebo Píseň ledu a ohně. A našlo by se i mnoho dalších, které jen nemusejí být tak populární (což vždy nemusí nutně znamenat, že nejsou kvalitnější). Čtení příběhů na pokračování má v sobě jisté kouzlo. A zrovna tak čekání na další díl.

Za vším hledej autora

Tak jako existují oblíbení autoři ve světě literatury pro dospělé, existují i v literatuře dětské. Pokud víte, že se vašemu potomkovi líbila kniha od některého spisovatele, povzbuďte ho v četbě i dalších děl z pera tohoto autora! Je tu totiž mnohem větší pravděpodobnost, že bude malý čtenář nadšený z druhé knihy podobně jako z té první.

S úsměvem jde všechno líp

Humorné příběhy jsou skvělým způsobem, jak naučit děti lásku ke čtení. A v oblasti dětské literatury je jich víc než dost. Jen si zkuste zadat do vyhledavače heslo „humorné knihy pro děti“. Možná budete překvapeni, kolik děl najdete. Smíchu není nikdy dost, proč ho nedopřát i vašim potomkům?

Mluvící obrázky

Pokud máte pocit, že komiks není „opravdová kniha“, a jejich malého milovníka není tedy možné počítat mezi „opravdové čtenáře“, svůj názor přehodnoťte. Komiksy jsou plnohodnotná literární díla, jen mají víc ilustrací. A i ony rozvíjejí dětskou fantazii a schopnost číst či pracovat s textem. Takže i v jejich čtení svého potomka podporujte.

Případy, kdy těhotenství opravdu není nejkrásnějším okamž...

Dušené vepřové nudličky

Dušené vepřové nudličky

8 hlasů
1h a 15min 736 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Kterých 30 testerek vyzkouší kávu L’OR Espresso Fortissimo

Kterých 30 testerek vyzkouší kávu L’OR Espresso Fortissimo

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Vysněné lokny s Philips StyleCare

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Vysněné lokny s Philips Sty...

Více peněz nejen pro maminky

Více peněz nejen pro maminky

TESTOVÁNÍ: Vlasová péče Garnier Botanic Therapy Oliva

TESTOVÁNÍ: Vlasová péče Garnier Botanic Therapy...

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Když vám úklid zpříjemňuje devět pomocníků

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Když vám úklid zpříjemňuje ...

První pomoc proti stresu. Obejměte kolegu a napijte se

První pomoc proti stresu. Obejměte kolegu a nap...

Jste příliš mladá, abyste zestárla? Světově uznávaná vizážistka Alena Klenot dokazuje, že věk je ...

Jste příliš mladá, abyste zestárla? Světově uzn...

Tip na oběd

Ostrá čočková polévka

12 hlasů
55min 416kJ 75 Kč

Čočková polévka s chilli papričkou.

Salát z marinované cukety

17 hlasů
30min 451kJ 85 Kč

Cuketový salát s paprikou a cizrnou.

Poradny

Na jaké dávky mám nárok po narození dítěte?

Dobrý den, pokud splňujete podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřsk... Více

Musím dokládat příjem otce při žádosti o příspěvek?

Dobrý den, na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu za předpokladu, že zde... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro své kamarády budete výhrou. Jste totiž plní pozitivní energie a také odhodlání pomoci druhým. Rádi vyslechnete jakékoli trápení svých blízkých, a navíc budete mít po ruce vždy skvělou radu, jak se z problémů ne...

Více