Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostou vašemu miminku zuby? Tohle všechno je dobré vědět

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11. 6. 2018 | Děti a rodina

Při růstu zoubků se zub dere skrz dáseň, což je pro miminko velmi nepříjemné. Bolest při prořezávání prvních zubů často způsobují u dítěte velký neklid a podrážděnost. Nejhorším obdobím bývá prvních pár zoubků, pak se bolesti většinou zklidní. Další bolestná fáze může nastat při prořezávání stoliček.

U většiny kojenců začíná růst zubů mezi třetím a šestým měsícem. U některých dětí to může trvat i déle. Mléčný chrup je složen z 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zoubků, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít všech dvacet zubů.

Všímejte si prvních znamení

Zaznamenat, že se v pusince dítěte začíná něco odehrávat, můžete již předtím, než se první zub ukáže. Následující příznaky jsou nejčastější:

  • Častější noční pláč
  • Zčervenání, růžové tváře
  • Zvýšená teplota. (Pokud by dítě mělo teploty okolo 39 °, řešte situaci s lékařem.)
  • Červené, oteklé dásně.
  • Dítě hodně sliní
  • Stále si strká ruce a předměty do úst
  • Odmítání jídla kvůli bolestivým dásním
  • Nadměrný příjem tekutin. (Chladné nápoje ulevují dítěti od bolesti)

Jak pomoci?

V lékárnách je volně prodejný speciální gel, který dáseň znecitliví a ulevuje tím od bolesti. V dětských potřebách můžeme dítěti pořídit měkká či tvrdá „kousátka“. Některá z nich se mohou před použitím nachladit v lednici.

Pokud dítě více sliní, dbejte na dostatečný přísun tekutin. Vhodné je též používání bryndáčků, abyste předešli vyrážkám, které se tvoří pod vlhkým oblečením. Pokud má dítě horečku, může vám dětský lékař doporučit vhodné léky proti bolesti.

Utlumit bolest pomůže také heřmánkový nebo šalvějový čaj. Neslazeným výluhem můžete potírat bolavá místa, nebo čaj dejte dítěti pít.

Když cinkne lžička…

Stejně jako zuby dospělého člověka, tak i zoubky malých dětí potřebují řádnou péči. Zoubky nejprve čistíme gázou nebo speciálním silikonovým kartáčkem, který lze navléci na prst. Později můžete dítěti pořídit kartáček, který je navržený tak, aby je dítě mohlo snadno uchopit a samo se s vaší pomocí naučilo ústní hygieně.

Minimálně do 1 roku věku dítěte není vhodné používat zubní pastu, poté jen tu, která je určena pro nejmenší děti. Čištění zoubků není žádná věda. Stačí jen šetrně setřít plak, který se na zoubcích vytvořil.

Darování vajíček pomůže neplodným párům. Co se o něm vypl...

Srnčí ragú s houbami a brusinkami

Srnčí ragú s houbami a brusinkami

10 hlasů
1h a 45min 344 kJ 350 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečené těstoviny

14 hlasů
60min 828kJ 145 Kč

Recept na zapečené těstoviny se sýrem tofu.

Podzimní ovocný salát

17 hlasů
20min 706kJ 55 Kč

Salát z nektarinek a švestek.

Poradny

Za jak dlouho po PN a odstupném dostanu podporu?

Dobrý den, paní Baarová,zákon o zaměstnanosti ke vztahu podpory v nezaměstnanosti uvádí, že: Ucha... Více

Zítra mi končí RD, jaké mám možnosti?

Pěkný den i Vám, Jano,rodičovskou dovolenou je možné čerpat (na rozdíl od rodičovského příspěvku)... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více