Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostou vašemu miminku zuby? Tohle všechno je dobré vědět

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11. 6. 2018 | Děti a rodina

Při růstu zoubků se zub dere skrz dáseň, což je pro miminko velmi nepříjemné. Bolest při prořezávání prvních zubů často způsobují u dítěte velký neklid a podrážděnost. Nejhorším obdobím bývá prvních pár zoubků, pak se bolesti většinou zklidní. Další bolestná fáze může nastat při prořezávání stoliček.

U většiny kojenců začíná růst zubů mezi třetím a šestým měsícem. U některých dětí to může trvat i déle. Mléčný chrup je složen z 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zoubků, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít všech dvacet zubů.

Všímejte si prvních znamení

Zaznamenat, že se v pusince dítěte začíná něco odehrávat, můžete již předtím, než se první zub ukáže. Následující příznaky jsou nejčastější:

  • Častější noční pláč
  • Zčervenání, růžové tváře
  • Zvýšená teplota. (Pokud by dítě mělo teploty okolo 39 °, řešte situaci s lékařem.)
  • Červené, oteklé dásně.
  • Dítě hodně sliní
  • Stále si strká ruce a předměty do úst
  • Odmítání jídla kvůli bolestivým dásním
  • Nadměrný příjem tekutin. (Chladné nápoje ulevují dítěti od bolesti)

Jak pomoci?

V lékárnách je volně prodejný speciální gel, který dáseň znecitliví a ulevuje tím od bolesti. V dětských potřebách můžeme dítěti pořídit měkká či tvrdá „kousátka“. Některá z nich se mohou před použitím nachladit v lednici.

Pokud dítě více sliní, dbejte na dostatečný přísun tekutin. Vhodné je též používání bryndáčků, abyste předešli vyrážkám, které se tvoří pod vlhkým oblečením. Pokud má dítě horečku, může vám dětský lékař doporučit vhodné léky proti bolesti.

Utlumit bolest pomůže také heřmánkový nebo šalvějový čaj. Neslazeným výluhem můžete potírat bolavá místa, nebo čaj dejte dítěti pít.

Když cinkne lžička…

Stejně jako zuby dospělého člověka, tak i zoubky malých dětí potřebují řádnou péči. Zoubky nejprve čistíme gázou nebo speciálním silikonovým kartáčkem, který lze navléci na prst. Později můžete dítěti pořídit kartáček, který je navržený tak, aby je dítě mohlo snadno uchopit a samo se s vaší pomocí naučilo ústní hygieně.

Minimálně do 1 roku věku dítěte není vhodné používat zubní pastu, poté jen tu, která je určena pro nejmenší děti. Čištění zoubků není žádná věda. Stačí jen šetrně setřít plak, který se na zoubcích vytvořil.

První tři roky života jsou pro mozek rozhodující. Jak pod...

Vepřová játra na víně

Vepřová játra na víně

9 hlasů
45min 675 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brambory zapečené s pikantní klobásou

10 hlasů
60min 654kJ 110 Kč

Brambory zapečené s klobásou a vejci na maďarský způso...

Fazolová polévka

9 hlasů
1h a 40min 201kJ 65 Kč

Jednoduchá, sytá fazolová polévka.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po konci zaměstnání?

Dobrý den, Zdenko,nevím přesně, co Vaše kamarádka myslela vystavením klasické nemocenské. Na nemo... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více