Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Růstové bolesti má každé druhé dítě. Jak mu můžete ulevit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10.10.2018 | Děti a rodina

Taky se vaše ratolest v noci budí a pláče, že jej bolí nožičky? Růstové bolesti se nejčastěji poprvé objevují v období třetího až pátého roku. Ve většině případů přicházejí večer nebo v noci. Některé dítě je vůbec nezaznamená, jiné trpí celé dětství. Jaký je původce a jak dítěti pomoci?

Bolí mě nohy

Důvodem proč děti růstovými bolestmi trpí je nerovnoměrný růst kostí vůči okolním měkkým tkáním. Kosti často rostou v intervalech, kterým svaly a šlachy nestačí. Časté dráždění a napínání je potom nejspíše původcem nepříjemných bolestí.

Růstové bolesti děti zaznamenávají nejčastěji v oblasti přední strany stehen nebo pod koleny. Bolest přichází od svalů, klouby však nebolí. Často trvá i několik dní.

Někdy děti dokonce kulhají bez zjevné příčiny, jiné nemohou samou bolestí ani stát na nohách. Růstové bolesti dokážou být skutečně nepříjemné a často se cyklicky opakují.

V případě, že jde o růstové bolesti, bolí obě končetiny, i když ne nutně obě najednou. Pokud zaznamenáváte zvýšenou teplotu, otoky kloubů nebo poruchu hybnosti, rozhodně se nejedná o bolesti působené vlivem růstu kostí.

Jak pomoci?

Potíž je, že na tento problém neexistuje žádná prevence. Nohy můžete balit do nahřátých ručníků nebo naopak chladit pomocí gelu s obsahem mentolu nebo přikládat studené obklady. Pomáhají také jemné masáže nebo slabá komprese pomocí obinadla. V případě silných bolestí lze podat bolest utišující lék.

Mnoho rodičů také nedá dopustit na použití homeopatik, které mají v tomto ohledu také poměrně uspokojivé výsledky.

Pokud však bolesti přetrvávají a jsou pro dítě nesnesitelné, navštivte lékaře, který provede vyšetření, které vyloučí, zda se nejedná o bolesti způsobené jinou příčinou.

Omezte pohyb

Děti růstovými bolestmi trpí nejvíce v letním období. Je to proto, že v létě vstřebají velké množství vitamínu D, který je za růst kostí zodpovědný. Pokud vaše dítě bolestmi trpí, nenuťte ho absolvovat dlouhé výlety, omezte i časté sportovní aktivity a dopřejte mu klid.

Sportující otcové plodí zdravější děti, i když jedí tučné...

Pstruh s ostrou hořčicí

Pstruh s ostrou hořčicí

7 hlasů
2h a 0min 309 kJ 185 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí maso s pórkem a žampióny

11 hlasů
50min 427kJ 160 Kč

Kuřecí maso dušené s pórkem a houbami.

Fenyklový salát s grepem

11 hlasů
25min 1261kJ 85 Kč

Opomíjený fenykl s červeným grepem.

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více