Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Růstové bolesti má každé druhé dítě. Jak mu můžete ulevit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10.10.2018 | Děti a rodina

Taky se vaše ratolest v noci budí a pláče, že jej bolí nožičky? Růstové bolesti se nejčastěji poprvé objevují v období třetího až pátého roku. Ve většině případů přicházejí večer nebo v noci. Některé dítě je vůbec nezaznamená, jiné trpí celé dětství. Jaký je původce a jak dítěti pomoci?

Bolí mě nohy

Důvodem proč děti růstovými bolestmi trpí je nerovnoměrný růst kostí vůči okolním měkkým tkáním. Kosti často rostou v intervalech, kterým svaly a šlachy nestačí. Časté dráždění a napínání je potom nejspíše původcem nepříjemných bolestí.

Růstové bolesti děti zaznamenávají nejčastěji v oblasti přední strany stehen nebo pod koleny. Bolest přichází od svalů, klouby však nebolí. Často trvá i několik dní.

Někdy děti dokonce kulhají bez zjevné příčiny, jiné nemohou samou bolestí ani stát na nohách. Růstové bolesti dokážou být skutečně nepříjemné a často se cyklicky opakují.

V případě, že jde o růstové bolesti, bolí obě končetiny, i když ne nutně obě najednou. Pokud zaznamenáváte zvýšenou teplotu, otoky kloubů nebo poruchu hybnosti, rozhodně se nejedná o bolesti působené vlivem růstu kostí.

Jak pomoci?

Potíž je, že na tento problém neexistuje žádná prevence. Nohy můžete balit do nahřátých ručníků nebo naopak chladit pomocí gelu s obsahem mentolu nebo přikládat studené obklady. Pomáhají také jemné masáže nebo slabá komprese pomocí obinadla. V případě silných bolestí lze podat bolest utišující lék.

Mnoho rodičů také nedá dopustit na použití homeopatik, které mají v tomto ohledu také poměrně uspokojivé výsledky.

Pokud však bolesti přetrvávají a jsou pro dítě nesnesitelné, navštivte lékaře, který provede vyšetření, které vyloučí, zda se nejedná o bolesti způsobené jinou příčinou.

Omezte pohyb

Děti růstovými bolestmi trpí nejvíce v letním období. Je to proto, že v létě vstřebají velké množství vitamínu D, který je za růst kostí zodpovědný. Pokud vaše dítě bolestmi trpí, nenuťte ho absolvovat dlouhé výlety, omezte i časté sportovní aktivity a dopřejte mu klid.

Cvičení v těhotenství snižuje riziko obezity dítěte

Kuře s rajčaty

Kuře s rajčaty

5 hlasů
55min 598 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zelný salát s rozinkami

8 hlasů
30min 317kJ 35 Kč

Salát z červeného zelí s rozinkami.

Kuřecí maso s kukuřicí a fazolemi

6 hlasů
1h a 30min 530kJ 150 Kč

Vydatné jídlo s kuřecím masem, bílými fazolemi a kukuřicí.

Poradny

Dostanu podporu při výpovědi ze zdravotních důvodů?

Dobrý den, to, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstanosti, bude záležet na tom, zda splníte... Více

Aktivita klíšťat a očkování

Dobrý den, klíšťata začínají být aktivní, když průměrné venkovní teploty překonají 5 st. Celsia a... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Partner vás pozitivně ovlivní svými názory. I když se jim zpočátku budete bránit a snaha lpět na starých přesvědčeních vás nemine, nakonec připustíte, že váš protějšek má v jistých ohledech pravdu. Vaše drahá polovička nav&iacut...

Více