Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Růstové bolesti má každé druhé dítě. Jak mu můžete ulevit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10. 10. 2018 | Děti a rodina

Taky se vaše ratolest v noci budí a pláče, že jej bolí nožičky? Růstové bolesti se nejčastěji poprvé objevují v období třetího až pátého roku. Ve většině případů přicházejí večer nebo v noci. Některé dítě je vůbec nezaznamená, jiné trpí celé dětství. Jaký je původce a jak dítěti pomoci?

Bolí mě nohy

Důvodem proč děti růstovými bolestmi trpí je nerovnoměrný růst kostí vůči okolním měkkým tkáním. Kosti často rostou v intervalech, kterým svaly a šlachy nestačí. Časté dráždění a napínání je potom nejspíše původcem nepříjemných bolestí.

Růstové bolesti děti zaznamenávají nejčastěji v oblasti přední strany stehen nebo pod koleny. Bolest přichází od svalů, klouby však nebolí. Často trvá i několik dní.

Někdy děti dokonce kulhají bez zjevné příčiny, jiné nemohou samou bolestí ani stát na nohách. Růstové bolesti dokážou být skutečně nepříjemné a často se cyklicky opakují.

V případě, že jde o růstové bolesti, bolí obě končetiny, i když ne nutně obě najednou. Pokud zaznamenáváte zvýšenou teplotu, otoky kloubů nebo poruchu hybnosti, rozhodně se nejedná o bolesti působené vlivem růstu kostí.

Jak pomoci?

Potíž je, že na tento problém neexistuje žádná prevence. Nohy můžete balit do nahřátých ručníků nebo naopak chladit pomocí gelu s obsahem mentolu nebo přikládat studené obklady. Pomáhají také jemné masáže nebo slabá komprese pomocí obinadla. V případě silných bolestí lze podat bolest utišující lék.

Mnoho rodičů také nedá dopustit na použití homeopatik, které mají v tomto ohledu také poměrně uspokojivé výsledky.

Pokud však bolesti přetrvávají a jsou pro dítě nesnesitelné, navštivte lékaře, který provede vyšetření, které vyloučí, zda se nejedná o bolesti způsobené jinou příčinou.

Omezte pohyb

Děti růstovými bolestmi trpí nejvíce v letním období. Je to proto, že v létě vstřebají velké množství vitamínu D, který je za růst kostí zodpovědný. Pokud vaše dítě bolestmi trpí, nenuťte ho absolvovat dlouhé výlety, omezte i časté sportovní aktivity a dopřejte mu klid.

x

Jsou vaše děti příliš hlučné? Odnaučte je to

Kedlubnový salát s jablkem

Kedlubnový salát s jablkem

10 hlasů
20min 693 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s řepou a pomerančem

26 hlasů
15min 235kJ 71 Kč

Výtečný letní salát, který kombinuje křehký listový sa...

Špenát s fetou

9 hlasů
60min 514kJ 70 Kč

Špenát zapečený se sýrem feta.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více