Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kdy a proč vyrazit s dcerou poprvé na gynekologii

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

18.04.2019 | Děti a rodina

Dříve bylo zvykem dostat při patnáctileté preventivní prohlídce žádanku k vyšetření u ženského lékaře. Dnes už si to musí každá maminka mladé slečny hlídat sama. Kdy je vhodné na gynekologii zajít a jak na prohlídku dceru připravit?

Už je čas…

Na gynekologickou prohlídku byste měly dceru objednat mezi 15. a 18. rokem. Lékař dívku vyšetří za účelem zjištění dosavadního vývoje, zdravotního stavu a také onkologické prevence.

Pakliže však dospívající slečna nemá žádné potíže, není nutné první vyšetření uspěchat. Moment, který by měl rozhodnout o nutnosti návštěvy ženského lékaře, je spojen se začátkem pohlavního života, jakýmikoli zdravotními potížemi či absencí menstruace i po dovršení patnácti let.

Jak to probíhá?

Vyšetření dívek, které ještě neměly pohlavní styk, probíhá nejčastěji přes konečník nebo ultrazvukem přes břišní stěnu. Pokud se na to dívka cítí, je možné přistoupit ke klasickému vyšetření s menšími zrcadly, které nenaruší panenskou blánu. Pokud však dívka nemá žádné potíže, většinou se první návštěva obejde bez svlékání a lékař pouze informuje mladou slečnu o všem, co je s jejím fyzickým a sexuálním vývojem spojeno.

Pro malé slečny je tu specialista

Někdy se potíže s pohlavním ústrojím nevyhnou ani malým holčičkám. V takovém případě je nejprve na místě informovat o konkrétním problému praktického lékaře, který rozhodne, jak bude léčba probíhat, případně vás odkáže na dětskou gynekologii, která se specializuje na vyšetření a léčbu malých dětí.

Antikoncepci nezavrhujte

Je samozřejmé, že pokud vaše dcera začala nebo v nejbližší době začne žít pohlavním životem, nejspíš ji budete chtít ochránit od nechtěného těhotenství. V dnešní době se nabízí mnoho druhů šetrné antikoncepce, která zaručí téměř stoprocentní ochranu.

Užívání antikoncepce by se mělo zvážit i v případě, že má dívka potíže s bolestivou menstruací, její nepravidelností, trápí ji akné apod. Kromě ochrany před těhotenstvím totiž mnoho druhů antikoncepce nabízí i řešení podobných potíží.

Jak ji připravit?

Pokud máte dojem, že je nejvyšší čas k návštěvě gynekologa, v první řadě vše proberte se svou dcerou. Vysvětlete jí, proč je vyšetření důležité a jakým způsobem probíhá. Ujistěte ji, že vyšetření není bolestivé a zvažte také, jakého lékaře pro ni vyberete. Některým dívkám není příjemné, pokud vyšetření provádí muž, někdy si také přejí jinou lékařku než tu, ke které chodí matka. Recenze si vyžádejte spíše od známých nebo praktických lékařů, hledat na internetu se příliš nevyplácí.

Do ordinace jděte s ní a lékaři poskytněte informace o rodinných chorobách, které dcera nejspíš podrobně znát nebude, ale také o jejím dosavadním vývoji. Pokud nebude chtít jinak, při samotném vyšetření počkejte mimo ordinaci.

Plyšáci v dětských pokojích jsou semeniště roztočů

Treska z pánve

Treska z pánve

6 hlasů
40min 438 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Guláš s brokolicí

10 hlasů
1h a 35min 288kJ 140 Kč

Guláš z hovězího masa s brokolicí a kurkumou.

Polévka s jáhly a žampióny

18 hlasů
1h a 5min 370kJ 90 Kč

Polévka z žampiónů portobello.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více