Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti krmené z lahve jsou častěji obézní

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.05.2019 | Děti a rodina

Světová zdravotnická organizace vydala závěry výzkumu, z něhož vyplývá, že kojení z lahve zvyšuje ve srovnání s kojením z prsu riziko obezity o pětadvacet procent. A výzkum vyplývá z dlouhodobého sledování třiceti tisíc dětí z šestnácti různých zemí světa.

Mezi dětmi, které byly krmené z lahve náhradou mateřského mléka, bylo obézních v pozdějším věku o pětadvacet procent více. Riziko obezity přitom snižuje už půlroční kojení z prsu.

Alespoň půl roku

I když matka v prvním půlroce života střídala výživu z prsu s výživou z lahve, riziko obezity bylo o dvanáct procent vyšší než u dítěte, které bylo krmeno pouze z prsu.

„Matky by se měly pokusit, pakliže jim to zdravotní stav a tělesná kondice dovolují, kojit alespoň půl roku. Výrazně tím sníží riziko obezity u svého potomka,“ tvrdí Světová zdravotnická organizace.

Ochrana před kily navíc

Ačkoli autoři studie netuší, proč kojení riziko obezity snižuje, nabízí se několik vysvětlení. Jedním z nich je to, že kojící matky mají celkově zdravější životní styl a mívají také vyšší vzdělání, což ovlivňuje péči o dítě a jeho jídelníček. Kojení je také přirozenou směsicí nejen živin, ale rovněž mnoha hormonů a biologicky aktivních látek, které startují zdravou střevní mikroflóru. Umělá výživa kojenců je bohatší na bílkoviny a často souvisí s přibýváním na váze.

„Kojení má opravdu silný ochranný účinek před obezitou. Důkazy máme. Výhody jsou výrazné, takže bychom to měli začít říkat lidem. Měli bychom stanovit více podmínek pro podporu kojení,“ tvrdí doktor Joao Breda ze Světové zdravotnické organizace.

Léčba průjmových onemocnění u dětí

Lasagne s lilkem

Lasagne s lilkem

12 hlasů
1h a 50min 352 kJ 98 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Makrela s angreštovou omáčkou

9 hlasů
55min 421kJ 150 Kč

Ryba s pikantní omáčkou.

Toustový chléb zapečený s kukuřicí

14 hlasů
60min 904kJ 110 Kč

Chléb zapečený s anglickou slaninou a kukuřicí.

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více