Šikanují mé dítě? Poznejte to včas!

Šikana je bohužel součástí života mnoha dětí školou povinných. Je velmi nebezpečná, zanechá na dětské duši trvalé stopy a jen nesnadno se odhaluje (a následně řeší).

Fyzickou šikanu dítěte odhalíte poměrně snadno – váš potomek přichází ze školy s modřinami, oděrkami apod. Bohužel, šikana psychická se rozpoznává již hůře, a přitom je pro vývoj dítěte stejně zničující (ne-li horší). Mimochodem, šikana už není jen doménou školní budovy a okolí nebo dětského hřiště či některých zájmových nebo sportovních kroužků – v dnešní době je nutné počítat i s takzvanou kyberšikanou (šikana prostřednictvím internetu a mobilních telefonů), jež není o nic méně nebezpečná. Na co bychom se při podezření, že je naše dítě psychicky šikanováno, měli zaměřit?

Nevysvětlitelné změny nálady
Především u teenagerů se sice nálady mění téměř ze dne na den, ale pokud k nim opravdu jen těžko hledáte vysvětlení nebo se naprosto nepředvídatelné výkyvy nálady vyskytují u mladších dětí, zpozorněte.

Nápadná uzavřenost

Spousta dětí, jež trpí šikanou, se uzavře do sebe. Najednou odmítá jakoukoli sociální interakci, přestávají ho bavit aktivity, jež mělo vždycky rádo, odmítá přátele.

Bolesti hlavy, břicha a podobně
Ačkoli jste měli doma vždy poměrně zdravé dítě, najednou ho často bolí bříško, má-li jít do školy nebo do kroužku, trpí častými bolestmi hlavy apod. I tak se může projevovat šikana. Rovněž můžete zpozorovat změnu ve stravovacích návycích potomka – ať už se jedná o přejídání nebo odmítání potravy. Dalšími znaky šikany jsou pak i noční můry, špatný spánek, sebepoškozování až sebevražedné sklony. Rozhodně nesmíte nic podceňovat!






Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

39 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:07
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat