Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti a hudba: Podle čeho vybírat první hudební nástroj

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17. 8. 2019 | Děti a rodina

Nejeden rodič by si přál mít doma malého virtuóze. Jaký hudební nástroj ale vybrat? Správná volba závisí nejen na tom, který nástroj je blízký rodiči, ale také na tělesných proporcích dítěte a mnohdy i fyzické zdatnosti. Základem všeho je ale vlastní zájem vašeho potomka.

Do pěti let

Předškolním dětem nic nebrání začít s hudební výukou již v tomto útlém věku. Než se ale vydáte pro konkrétní hudební nástroj, je vhodné jej zapsat do přípravného kurzu hudební výchovy, kde je dítě nejprve seznámeno s hudbou obecně. Učí se zde rytmu, třeba i formou zábavných her, seznamují se s jednotlivými nástroji a zpívají jednoduché písničky. V závěru samotného kurzu většinou dítě již tíhne k nějakému konkrétnímu nástroji, na který se posléze může začít učit.

Od pěti do sedmi let

V tomto období jsou nejvhodnějšími nástroji zobcová flétna, klavír nebo bicí. Zobcová flétna nebývá v pozdějším věku příliš vyhledávaným nástrojem, nicméně je vstupenkou do světa jiných, složitějších dechových nástrojů, na které mladší děti nemají ještě dostatečné fyzické vlastnosti, které jsou pro rozeznění, například saxofonu, nutné.

Od sedmi let

V sedmi letech je dítě již dostatečně vyvinuté i v oblasti jemnější motoriky, tudíž je možné zařadit na seznam doporučených hudebních nástrojů také kytaru, housle či akordeon. V tomto období je možné začít v podstatě s jakýmkoli nástrojem, jelikož i jejich nejmenší varianty dosahují maximální velikosti tak, aby je „uhrálo“ i takto malé dítě.

Netlačte na pilu

Přestože je vaše dítě možná již vyzrálé po fyzické stránce, nemusí být připraveno psychicky. Snažte se tedy posuzovat situaci individuálně. Jestliže má dítě problémy se čtením, špatně zvládá stresové situace nebo se mu hra na nástroj příčí, zkuste ještě rok počkat. Každý člověk je jiný a některé děti by prostě raději kopaly do míče, než foukaly do flétny.

Jestliže vy sami hrajete na některý hudební nástroj, neprosazujte si za každou cenu, aby dítě hrálo na ten stejný. Nechte ho, aby si samo vybralo, kterému se bude věnovat. Totéž platí i pro výuku. Nenuťte dítěti vlastní rady. Tuto výsadu přenechte učiteli.

Pravidelná chůze podporuje zdravý vývoj dítěte

Jogurtová indická polévka s rýží

Jogurtová indická polévka s rýží

0 hlasů
35min 361 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z cibule a fazolek

9 hlasů
35min 464kJ 90 Kč

Recept na cibulový salát s fazolkami.

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více