S malými cyklisty bezpečně na cesty

Máte doma malého cyklistu, který chce jezdit na kole či třeba koloběžce? Kromě výběru vhodné cyklistické přilby je nutné jej poučit o tom, jak se má při jízdě na kole chovat. Jaká pravidla pro děti platí? A jak správně vybrat a používat cyklistickou přilbu?

Jaká je povinnost?

Malí cyklisté do 10 let věku mohou bez doprovodu jezdit pouze na chodnících, cyklistických stezkách a v obytné a pěší zóně. Pokud ovšem chtějí vyjet na silnice či místní a účelové komunikace, mohou tak učinit pouze v doprovodu osoby starší 15 let. Na komunikacích musí jezdit v pruhu pro cyklisty a tam, kde pro ně není vyhrazený pruh, při pravém okraji vozovky, případě po pravé krajnici, pokud jízdou neohrozí či neomezí chodce. 

Na jednom jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou. Pokud je ovšem kolo osazeno dětskou cyklosedačkou s pevnými opěrami pro nohy, může osoba starší 15 let vézt dítě mladší sedmi let. „Nezapomínejte, že malí i dospělí cyklisté nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, psa nebo jiné zvíře, vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení, či ohrožovat ostatní účastníky provozu,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a doplňuje: „Dále musí mít při jízdě nohy na pedálech a za snížené viditelnosti používat přední světlo bílé barvy a zadní světlo červené barvy, které může svítit i přerušovaně.“

Všichni malí či náctiletí cyklisté do 18 let věku jsou povinni při jízdě na kole používat cyklistickou přilbu a mít ji řádně připevněnou na hlavě. Stejná pravidla platí i pro jízdu na koloběžce.

Jak správně vybrat cyklistickou přilbu?

„Nejdůležitějším pravidlem při jejím výběru je osobně si ji vyzkoušet. Nejlépe přímo v obchodě, případně můžete využít čtrnáctidenní lhůtu na vrácení, pokud si přilbu objednáte přes internet a poté zjistíte, že vám nesedí,“ sděluje Eduarda Hekšová. Na co se tedy při výběru a zkoušení přilby konkrétně soustředit?

Hmotnost

Čím je přilba lehčí, tím je to pro cyklistu pohodlnější. Pokud pořizujete přilbu dítěti, ujistěte se, že není příliš těžká, aby nadměrně nezatěžovala krční páteř.

Velikost

Uvádí se jako obvod hlavy v centimetrech, případně písmeny S–XXL. Většina přileb je ale vybavena utahovacím mechanismem, s jehož pomocí je možné přizpůsobit vnitřní obvod přilby hlavě v rozpětí několika centimetrů. Dětem nekupujte větší přilbu. Cenou za to, že ji budou moct déle nosit, je výrazné snížení ochrany. Důležité je, aby přilba na hlavě vždy dobře seděla. Ani s utahovacím mechanismem nemusí každý model odpovídat tvaru hlavy. Raději tedy vyzkoušejte více různých značek, abyste našli takovou přilbu, která dokonale padne.

Upínání

Nastavení délky podbradního řemínku a upravování velikosti přilby po obvodu jsou důležité vlastnosti. Většinu podbradních řemínků lze upravovat po délce, ale některé přilby už jsou vybaveny novým systémem (Trifix), který není potřeba nastavovat. Obvodový stahovací systém, kterým se upravuje velikost přilby, se nejčastěji ovládá pomocí otočného kroužku na temeni hlavy – když otáčíte na jednu stranu, přilba se utahuje a naopak. Můžete se však setkat i s jinými variantami ovládání. Přezka, kterou se zapíná podbradní pásek, by měla jít snadno rozepnout a také ovládat jednou rukou.

Polstrování

Zajišťuje, aby bylo nošení přilby pohodlné. Je výhodné, když jsou spolu s přilbou dodávány náhradní vložky, protože zejména vlivem potu se měkké polstrování snadno zničí.

Větrání

Většina cyklistických přileb má větrací otvory, které snižují pocení hlavy a zvyšují uživatelský komfort. Z logiky věci se může zdát, že čím více je otvorů v konstrukci přilby, tím je křehčí a méně bezpečná. Při nárazových zkouškách se ale ukázalo, že to paušálně neplatí. V každém případě je šikovné, pokud jsou otvory v přední části přilby zakryty síťkou proti vniknutí hmyzu.

Kšilt

Měl by být odnímatelný a neměl by omezovat výhled. „Většinou je to výbava přileb určených pro jízdu v terénu nebo přileb pro volný čas. Jeho účelem je nejen chránit před slunečními paprsky, ale také například před větvemi, odletujícími kamínky a dalšími nebezpečnými předměty,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Reflexní materiály

Měly by být na každé přilbě a obzvlášť na přilbě určené pro jízdu na silnici, protože v současném hustém provozu je každé zviditelnění se výhodou.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Pohár vaší trpělivosti právě přetekl, stejně tak jako vaše ochota se přetvařovat. Přestanete proto hrát divadlo a na rovinu všem řeknete, co si skutečně myslíte. Mnohým to nebude příjemné, připravte se proto na všemožné reakce. Vám se ale dost ulev&... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

22 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:03
22 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:56
127 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:41

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat