Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chování dětí je zrcadlem chování rodičů

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

03.08.2020 | Děti a rodina

Naučit se a pochopit hodnoty a pravidla jsou důležité základy výchovy dětí. Ovšem taková výchova by neměla spočívat v neustálém prosazování celého seznamu pravidel. Spíše jde o to, aby se děti naučily správným způsobům a chování a následně je dodržovaly.

Pravidla a hodnoty by se děti měly učit především nápodobou. Těžko mohou rodiče po dětech chtít způsobné chování, když sami budou mluvit s plnou pusou. Mnohdy jsou ale rodiče v otázkách výchovy díky velké zodpovědnosti sami bezradní a přetížení. Hodnoty navíc pro každého člověka, ale i kulturu, náboženství a společnost nemusejí znamenat ty samé aspekty.

Nevychovávají jen rodiče

V rámci zvětšující se globalizace se mění společnost a systémy společného soužití. S ohledem na to, že většinou v rodině pracují oba rodiče, část výchovy dětí tak přebírají chůvy nebo pedagogové od jeslí až po střední školu. A i tito lidé mají například odlišné hodnoty než rodiče. Ovšem přesto se s tím dítě musí umět vypořádat.

Jak naučit hodnoty a pravidla

Děti se se svými hranicemi a volností seznamují už velmi brzy. Například v motorickém vývoji se děti kolem osmého měsíce naučí lézt a už se vydávají na cestu alespoň do vedlejšího pokoje, jen aby poznaly nově nabytou volnost. Způsoby chování se děti naučí tak, že napodobují to, co vidí u lidí, které mají ve svém nejbližším okolí, tedy většinou od rodičů. A čím jsou děti starší, tím více volnosti dostávají. Ale toto může platit jen s ohledem na jejich zodpovědnost, protože s volností by měly děti znát i hranice.

Pravidla nemusejí pro děti být nutně něco negativního. Mohou pro ně znamenat jistotu, klid a důvěru. Pokud například v rodině budete dodržovat pevná pravidla společného stolování, naučí se dítě, že taková doba je pevná součást rodinného života, tedy jakýsi rituál, a nic jiného by nemělo být přednější.

Pravidla jsou pro děti nejlépe srozumitelná, když je stanovíte společně s nimi jasně a co možná nejjednodušeji. Ale od rodičů se pak vyžaduje neustálá schopnost a vůle, tato pravidla dodržovat nebo vyžadovat. Pokud se ani rodiče, ačkoli třeba jen výjimečně, vlastních pravidel nedrží, naučí se děti i toto. Pokud pravidla dodržuje dítě (nebo musí dodržovat), musí být schopni i rodiče.  

Studiem jazyků by se mělo začít již od útlého věku

Špízy s klobásou

Špízy s klobásou

8 hlasů
35min 866 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Penne salát

13 hlasů
40min 564kJ 98 Kč

Lehký těstovinový salát se žampiony a cherry rajčaty.

Kuřecí guláš

20 hlasů
1h a 5min 289kJ 170 Kč

Ostřejší guláš z kuřecího masa s rajčaty.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více