Projevy dopadu rozvodu na děti

Každé dítě je jiné – stejně jako jeho reakce na nepříjemné situace, třeba rozvod rodičů. Čeká vás něco takového? Nebo už rozvod máte za sebou? Pak si všímejte několika varovných signálů, které poukazují na to, že se s tím váš potomek těžce vyrovnává.

Podle jisté studie z roku 2014, během níž vědci 30 let vyhodnocovali dopady rozvodů na děti, jsou na tom potomci oddělených rodičů lépe po emocionální, psychické a fyzické stránce, pokud spolu jejich rodičce vycházejí. Jenže to se jedná o ideální stav, který se většinou s realitou neslučuje. Děti pak rozčarování nad touto zásadní změnou v rodině dávají najevo několika způsoby.

Smutek a jiné pocity

Smutek je jednou z nejčastějších reakcí dětí (a to i batolat, jež trpí odloučením jednoho z rodičů) na rozvod, který někdy může vést k depresi a nutnosti vyhledat odbornou pomoc. Potomek ztrácí zájmy o aktivity, má potíže se spánkem, nebo řeší konflikty ve škole. Za jeho úzkostí se skrývají i obavy o budoucnost, která je plná nejistoty. Obvykle cítí zlost vůči rodičům, jež viní za změnu bydliště či školy. Psychologové tyhle emoce považují za běžné, nicméně apelují, že je nutné být v pozoru hlavně v rámci několika závažnějších případů.

Pomočování

Toto chování je častěji pozorováno hlavně u mladších ratolestí. Nehody, mokrá postel, odmítání docházky kupříkladu na nočník. Některé děti se na sebe snaží upozornit návratem ke svým miminkovským návykům (cucání palce či dudáku). Takové chování signalizuje, že potomek rozvod nezvládá dobře a pravděpodobně bude potřebovat terapii.

Nadměrná plačtivost

Už ráno dítko pláče, že nechce do školky, přitom tam chodilo rádo? Cestou ztropí několik scén, přičemž se to už delší dobu stále dokola opakuje? Trpí narušením navyklého denního režimu, což si taktéž žádá citlivější přístup a popřípadě konzultaci u dětského psychologa.

Záchvaty vzteku

U dětí do pěti let jsou záchvaty vzteku normální reakcí na dění okolo. Naproti tomu u jedinců, jejichž rodiče mají rozvod před nebo za sebou, se však emocionální výbuchy vzteku stupňují. Je to známka toho, že situaci nezvládají.

Neuznávání autorit

Dospělí jsou lháři, k ničemu a nepotřební. Nebudou určovat, co se smí nebo naopak nesmí. Tak přesně tímto způsobem starší děti dávají najevo svůj hněv způsobený nedorozuměním mezi tátou a tátou. Prospěch ve škole se zhoršuje.

Boj s ostatními dětmi

Mírné roztržky a šarvátky jsou v normě, nicméně i tady existují jisté hranice. Vztek, dlouhodobý stres, agresivita vůči vrstevníkům, přátelům a spolužákům už je alarmující. Rodiče by těmto dětem měli pomoci tím, že jim poskytnou oporu, kterou potřebují.

Problémy se stravováním

Změna stravovacích návyků patří k dalším varovným signálům, že něco není v pořádku. V souvislosti s dospívajícími se může jednat o legitimní poruchu příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. U mladších ročníků se objevuje extrémní vybíravost v jídle, jeho odmítání či naopak přejídání, což vede nejen k obezitě, ale i vysokému krevnímu tlaku.

Sebepoškozování

Odborníci varují, že se u dětí rozvádějících se rodičů také objevuje sebepoškozování nebo somatické problémy ve formě opakovaných bolestí hlavy, bolestí žaludku nebo jiných fyzických onemocnění. (Mohou být skutečné nebo vymyšlené.) Co s tím?

Cesta z bludného kruhu

Pomozte vašemu dítěti stát se emocionálně inteligentním. Emocionálně inteligentní lidé jsou schopni vyjádřit své pocity a zpracovat je zdravým způsobem. S dítkem identifikujte pocit, který zažívá (smutek, vztek, pocit samoty…). Dohodněte se na tom, co má v krizových situacích, kdy se cítí nesvé, dělat. Zhluboka dýchat, mluvit, zpívat (to už záleží na vás). Buďte s ním ve spojení, aby mělo pocit, že za vámi může kdykoli přijít. Nezabere-li to, kontaktujte psychologa.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:16
113 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:15
174 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:14

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat