Vystavování rodinných fotografií má příznivý vliv na výchovu dětí

Co se vašemu dítěti honí hlavou, když sebe samo vidí na vystavené fotografii? Cítí, že jste na něj pyšní, což přispívá k jeho sebedůvěře. Zarámované snímky rodiny tedy nejsou jen obyčejnou dekorací, ale prospěšnou součástí socializačního procesu našich nejmenších!

Rodinný portrét pověšený v obýváku. Veselý snímek z dovolené, který zdobí komodu v ložnici. Z fotografií sestavený kalendář zase visí v kuchyni. Pro někoho je tahle výzdoba jen zbytečným lapačem prachu, zatímco jiný by ji nevyměnil ani za nic. Do jaké kategorie patříte vy?

Harmonizátor psychiky, na něhož je radost pohledět

Ano, v dnešní době se fotky pořizují na mobilní telefon a pak se sdílejí na sociální sítě. Jejich fyzické vyvolávání se už opravdu moc nenosí. Ale jaká to škoda! Zarámovaný vzpomínkový obrázek, který může domov hodně zútulnit, má totiž překvapivě silný terapeutický vliv. Z nejrůznějších studií vyplývá, že pohled na něj zabraňuje pocitům osamělosti, které úzce souvisí s depresemi, vyšším krevním tlakem, srdečními chorobami a oslabenou imunitou. Také snižuje hladinu stresových hormonů a navozuje vnitřní klid, a to zvláště v náročných životních obdobích. Fotografie neovlivňují jenom dospělé, hodně pozitivní účinky mají totiž i na děti (1). A zvláště v případě, že na nich sehrávají hlavní roli.

Mami, na tom obrázku jsem já!

„Když děti vidí, že jste jejich snímky v domácnosti doslova obklopení, cítí, že si jich vážíte. Také lépe chápou samotnou podstatu rodiny a to, odkud pocházejí. To v budoucnu přispívá k jejich sebedůvěře,“ vysvětluje děkan psychologických věd z britské Manchesterské univerzity Geoff Beattie (2). „Sílu fotografií nelze podceňovat, protože jsou pevnou součástí socializačního procesu. Jejich prostřednictvím veřejně prohlašujete, že jste na své potomky hrdí a bezmezně je milujete. Obecně to podporuje sounáležitost i výchovu tím správným způsobem,“ doplňuje odborník. Nechtělo by to pár dekoračních změn? Zřejmě by to padlo na úrodnou půdu…

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4433084/, (2) www.nia.nih.gov/news/social-isolation-loneliness-older-people-pose-health-risks, www.goodnewsnetwork.orgSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat