První láska našich dětí

Když se objeví první láska našeho syna nebo dcery, je to neobvyklý pocit pro celou rodinu – a rodičům to otevírá zcela nové otázky!

Když se vaše dítě poprvé zamiluje, pravděpodobně to ve vás také spustí pěkně smíšené pocity. Jednak mu štěstí přejete a možná jste i trochu pyšní a zároveň se ptáte sami sebe, jestli to není trochu brzy. Ale je to první láska, takže zatím nic vážného – nebo ano?

Bez ohledu na to, co říká vaše životní zkušenost – první je vždy velká láska! Proto byste nikdy neměli zlehčovat pocity své dcery nebo syna tím, že v životě takových lásek potká ještě spoustu. I když je to asi pravda, jsou i náctileté páry, které jsou šťastné na celý život, a není jich málo.

Chlapci to mají jinak – a dívky také!

Pokud máte dceru, můžete jí vysvětlit, že fyzické věci mohou být pro chlapce velmi důležité. A proto se ne vždy dokážou vcítit do dívčích pocitů nebo chtějí sex dříve než oni. Vysvětlete své dceři, že říkat ne není nevkusné, ale zralé a sebevědomé – prostě typická dospělá žena! Pokud máte syna, můžete mu vysvětlit, že dívky mají často jiné potřeby než chlapci. Že například pro mladou dívku je něha obvykle důležitější než bouřlivé sexuální návrhy.

Kdy řešit antikoncepci?

Uklidňující je, že statistiky říkají, že mnoho dospívajících se bude držet ještě dlouho jen za ruce a líbat se. Že dnes „všichni sexují příliš brzy“, je moderní mýtus. Přesto se to „poprvé“ může stát dříve, než si rodiče chtějí připustit. Je tedy správné věnovat se tématu antikoncepce krátce po začátku první lásky. Nejpozději nyní je také ten správný čas na první návštěvu u gynekologa. 

Když škola trpí zamilovaností

První láska může vaše dospívající pohltit tak, že zanedbávají nejen koníčky, ale bohužel často i školu. Pokud je to vidět na známkách, mohou pomoci pravidla a dohody. Je důležité zůstat ve vzájemném kontaktu a klidu. Vy a váš partner můžete svému dítěti říct, že mu rozumíte, protože jste to tehdy cítili stejně. 

Může zůstat přes noc?

Asi pro vás není snadné si představit, že by vaše dcera nebo syn mohli mít v dohledné době sex. A možná nebudete chtít brzy ráno vidět polonahého hosta v koupelně. Co tedy dělat, když se dvojice zeptá? Pak je ten správný čas poznat druhé rodiče. Pravděpodobně řeší úplně stejné otázky jako vy! 

A co společná dovolená?

Co platí o přenocování, platí i o dovolené – přítele nebo přítelkyni svého dítěte s sebou brát nemusíte – i když to asi vyvolá protesty. Mladá láska přežije i pár týdnů, ve kterých si mohou svá vyznání lásky vyměňovat přes WhatsApp nebo Skype. Pokud však přítele nebo přítelkyni vezmete s sebou nebo dovolíte svému dítěti odjet s druhou rodinou, měli byste si promluvit o tématech, jako je alkohol, společný pokoj nebo antikoncepce, aby později nedocházelo k nedorozuměním.

První rozchod – buďte citliví!

První láska často netrvá dlouho, ale když skončí, bolest je tak velká, jako zamilovanost předtím. Vašemu puberťákovi nepomůže, když budete říkat, že si ho ten druhý nezasloužil. Nepomáhá ani obviňování: "Neříkala jsem ti, že není pro tebe?" Ale i přehnané sympatie („Ano, přesně vím, jak se teď cítíš!“) jsou špatné. Nejlepší způsob, jak projevit sympatie, je naslouchat. Vaše dítě se možná raději na chvíli zamkne v místnosti a bude chtít být samo. Vy však k němu bez nátlaku přistupujte znovu a znovu, vaši blízkost určitě potřebuje.

Zdroj: názory autora - celý článekSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Vaječná omeleta s lososem

(34 hlasů)

Valentýnské tousty

(18 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
18 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
21 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat