Nejkrásnější panovnice v historii Kleopatra nebyla vůbec hezká

Kdyby se královna Kleopatra mohla zúčastnit dnešní soutěže krásy, jak by asi dopadla? Podle dochovaných potrétů by to zřejmě nebyla žádná sláva. Díky čemu si tedy podmanila muže a zapsala se do dějin?

Královna Kleopatra, která žila v dobách dávno před naším letopočtem, je dodnes označována za nejpřitažlivější panovnici historie. Legendy o její kráse bezpochyby vycházejí i z toho, jak snadno a rychle svedla mocné římské vládce Julia Caesara a Marka Antonia, což v podstatě změnilo dějiny. Existuje však nějaký reálný základ podpírající tvrzení o její bezkonkurenční kráse? Všechno je možná úplně jinak!

Filmové představy versus realita

Navzdory tomu, že se Kleopatra vždy nazývala královnou egyptskou, jsou její rodinné původy makedonsko-řecké. Ona sama pak byla produktem incestu, neboť její matka a otec byli s největší pravděpodobností sourozenci. V souladu s tímto tehdy naprosto normálním zvykem si v různých obdobích své vlády vzala své dva dospívající bratry. Celý svůj život věřila, že je žijící bohyní, o čemž přesvědčila nejen své poddané, ale i muže, kteří jí doslova padali k nohám. Jak ale ve skutečnosti Kleopatra vypadala? A podobala se alespoň trochu herečce Elizabeth Taylor, která ji ve stejnojmenném filmu ztvárnila v roce 1963?

Žádný sex-appeal, jen inteligence?

Dějepisci, historikové a archeologové dlouho důkladně posuzovali nejen dochované busty, ale i mince s jejím portrétem. Na všech je však vyobrazena jako nepříliš hezká osoba s mohutným zahnutým nosem, vysokým čelem, příliš ostrou bradou a poněkud zapadlýma očima. Mnozí její rysy přirovnávají dokonce spíše k muži.

Čím tedy své ctitele tolik okouzlila? Je docela dost možné, že ne vizáží, ale intelektem. Ovládala totiž devět jazyků a byla vzdělaná v matematice, filozofii, rétorice a astronomii. To jí samozřejmě pomohlo v politice i diplomacii, díky čemuž se stala mocnou královnou Nilu i významnou historickou osobností. A že kritéria krásy rozhodně nesplňovala? Zřejmě to vůbec ničemu nevadilo…


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
12 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat