Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Královna Alžběta II. konečně předá vládu princi Charlesovi

18.07.2019 | Osobnosti

Britská královna Alžběta II. oslavila letos třiadevadesáté narozeniny. Je obdivuhodné, že stále plní mnoho z oficiálních funkcí vládce Spojeného království a že je plní sedmašedesát let. Jenže sil jí měsíc po měsíci ubývá, proto se rozhodla, že po pětadevadesátých narozeninách využije Zákon o regentství z roku 1937 a učiní z prince Charlese prince regenta. Ten tak bude oficiálně vládnout Spojenému království, ačkoli titul královny bude do smrti náležet Alžbětě II.

Jedinou věc, k níž princ regent nebude smět vydat královský souhlas, je zákon o změně pořadí následnictví trůnu či zákon o změně skotské církve.

V sedmdesáti princem

Zákon o regentství z roku 1937 upravuje funkci regenta – zástupce krále či královny – v případě, že tento kvůli nezletilosti či příliš pokročilému věku není sám schopen vykonávat plně všechny funkce jako hlava státu.

Sedmdesátiletý Charles čeká na trůn nejdéle v historii následníků Spojeného království. Princem regentem se stane ve dvaasedmdesáti letech. To se může jevit jako vysoký věk, ale jeho matka v té době plnila funkce královny ještě v plném výkonu.

Zasloužený odpočinek

Královna podle britských expertů na monarchii bude následovat svého manžela, který odstoupil ze všech oficiálních funkcí předloni. Princ Philip má už osmadevadesát let, a pokud se předání moci regentovi dožije, stane se z něj the Guardian of the Queen – Strážce královny.

„Už probíhají debaty o tom, že jakmile dosáhne pětadevadesáti let, zřejmě zpomalí a podle všeho použije Zákon o regentství. Stále bude královnou, ale princ Charles bude, de facto, zastávat většinu jejích povinností. Mnoho z nich už převzal, otevíral parlament a konferenci Commonwealthu,“ uvedl expert Phil Dampier v rozhovoru pro Royal Box.

Princ Charles zcela přebírá moc, královna za rok a půl od...

Krémová polévka z mletého masa

Krémová polévka z mletého masa

19 hlasů
55min 528 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Grilovaný losos

14 hlasů
30min 1119kJ 177 Kč

Grilované steaky z lososa s medovou glazurou.

Plněné papriky

8 hlasů
1h a 20min 545kJ 150 Kč

Zapečené papriky s klobásovou směsí.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více