Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Královna Alžběta II. konečně předá vládu princi Charlesovi

18.07.2019 | Osobnosti

Britská královna Alžběta II. oslavila letos třiadevadesáté narozeniny. Je obdivuhodné, že stále plní mnoho z oficiálních funkcí vládce Spojeného království a že je plní sedmašedesát let. Jenže sil jí měsíc po měsíci ubývá, proto se rozhodla, že po pětadevadesátých narozeninách využije Zákon o regentství z roku 1937 a učiní z prince Charlese prince regenta. Ten tak bude oficiálně vládnout Spojenému království, ačkoli titul královny bude do smrti náležet Alžbětě II.

Jedinou věc, k níž princ regent nebude smět vydat královský souhlas, je zákon o změně pořadí následnictví trůnu či zákon o změně skotské církve.

V sedmdesáti princem

Zákon o regentství z roku 1937 upravuje funkci regenta – zástupce krále či královny – v případě, že tento kvůli nezletilosti či příliš pokročilému věku není sám schopen vykonávat plně všechny funkce jako hlava státu.

Sedmdesátiletý Charles čeká na trůn nejdéle v historii následníků Spojeného království. Princem regentem se stane ve dvaasedmdesáti letech. To se může jevit jako vysoký věk, ale jeho matka v té době plnila funkce královny ještě v plném výkonu.

Zasloužený odpočinek

Královna podle britských expertů na monarchii bude následovat svého manžela, který odstoupil ze všech oficiálních funkcí předloni. Princ Philip má už osmadevadesát let, a pokud se předání moci regentovi dožije, stane se z něj the Guardian of the Queen – Strážce královny.

„Už probíhají debaty o tom, že jakmile dosáhne pětadevadesáti let, zřejmě zpomalí a podle všeho použije Zákon o regentství. Stále bude královnou, ale princ Charles bude, de facto, zastávat většinu jejích povinností. Mnoho z nich už převzal, otevíral parlament a konferenci Commonwealthu,“ uvedl expert Phil Dampier v rozhovoru pro Royal Box.

Nejproblémovější celebrity: Kdo má z ostudy kabát

Dušené jelení maso

Dušené jelení maso

14 hlasů
1h a 30min 411 kJ 450 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Maso s fazolemi

10 hlasů
1h a 15min 488kJ 185 Kč

Mexické vepřové maso s fazolemi.

Noky se sýrovou omáčkou

3 hlasy
1h a 5min 611kJ 120 Kč

Když potřebujete připravit rychlý oběd.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více