Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Důležité maličkosti, které vám usnadní vstup do nové práce

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

02.07.2019 | Finance

Příchod do nové práce je stresující záležitostí pro všechny. Nikoho neznáme, musíme se naučit spoustu nových věcí, jsme jako pod drobnohledem… Ovšem existují určité „strategie“, které vám mohou složitou situaci v prvních týdnech v novém zaměstnání usnadnit.

Pozorujte dění okolo sebe

I kdybyste se při pohovoru vyptali na všechno možné, co vás napadne, o tom, jaké ve firmě, kam jste právě nastoupili, panují zvyklosti, se dozvíte až po svém nástupu. A rozhodně ne v prvních dnech! Ty ale určitě využijte pro pozorování kolegů a nadřízených, respektive jejich chování. Na kolikátou chodí většina lidí do práce? Je normální, když si někdo „odskočí“ k lékaři v pracovní době s tím, že ztracený čas napracuje? Jak je to s přesčasy? A co dress code? Jak moc se dodržuje? Zkrátka se na prvních několik dní proměňte v malé detektivy, kterým nic neunikne. Rychleji zapadnete!

Naučte se říkat ne

V prvních dnech či týdnech (ale u některých lidí se může jednat i o měsíce) jsme schopni kývnout prakticky na všechno. „Ano, určitě to udělám, jasně, moc rád/ráda s tím pomůžu, kdepak, to mi vůbec nevadí, když tady zůstanu déle…“ Samozřejmě je zpočátku složité odmítat pomoc, protože chcete ukázat, jaký jste týmový hráč a jak moc si nové práce vážíte. Jenže to může za chvíli vyústit ve stav, kdy jste zavaleni hromadou práce, kterou nestíháte (a ani nemůžete), propadáte stresu a už se vidíte s výpovědí. A na to pozor. Je lepší přiznat, že nestíháte, či vysvětlit, že už nemáte pro svou vlastní práci potřebnou kapacitu na úkoly navíc, než budit dojem nespolehlivého člověka, který slíbí něco, co nemůže splnit.

Nebojte se upřímnosti

Je docela pravděpodobné, že se vás vaši kolegové nebo nadřízení budou v prvních týdnech vyptávat, jak jste s prací spokojeni, jak se vám v ní líbí, zda vše stíháte… A vy budete mít tendenci s úsměvem přikyvovat a říkat, jak je všechno úžasné, bez problémů, srozumitelné, všichni jsou ohromně milí a cítíte se i po pár dnech, jako byste tu pracovali už spoustu let. Dokonce i tehdy, kdy to rozhodně nebude pravda (a ruku na srdce – pravda to nejspíš nebude). Nebojte se ale šéfovi přiznat, že se některé věci teprve musíte naučit, že jste ve stadiu hledání strategií pro nejlepší výsledky, že občas někde škobrtnete. Dobrý manager by vám měl umět účinně poradit a pomoci.

Neostýchejte se požádat o pomoc

Se vším, co je napsáno výše, souvisí další věc. Jako začátečník budete občas potřebovat pomoc. Jenže spousta lidí se o ni bojí požádat, aby nepůsobili nekompetentně nebo hloupě. Přitom k tomu není důvod! Jak se říká – žádný učený z nebe nespadl, to vědí všichni (každý nějak začínal). Navíc požádáte-li o pomoc, rychleji se naučíte dělat svou práci dobře.

Nebaví vás nosit peněženku? Nechte se očipovat

Vepřový bůček se sušenými švestkami

Vepřový bůček se sušenými švestkami

3 hlasy
2h a 20min 911 kJ 230 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny s plátky mrkve

11 hlasů
55min 569kJ 95 Kč

Recept na přípravu těstovin pappardelle s mrkví.

Hovězí s brokolicí

12 hlasů
55min 428kJ 260 Kč

Kostičky hovězí svíčkové s brokolicí.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více