Home office a efektivní práce z domu

25.03.2020 | Finance

Home office se v dnešních dnech stal velmi aktuálním tématem. Jedná se v podstatě o možnost odpracovat si menší či větší část pracovní doby z pohodlí domova. Firmy často nabízejí home office jako benefit, v současné době je však práce z domu doporučována každému, pro koho je to alespoň trochu možné. Může se zdát, že home office je něčím příjemným a má spoustu výhod, pravdou ale je, že může pracovní proces zkomplikovat. Jak na to, aby se práce z domova nestala problémem?

Čas můžete díky home office šetřit i zbytečně ztrácet

Práce z domova v jistém smyslu šetří váš čas. Pokud vám běžná cesta do práce trvá půl hodiny, denně získáte hodinu k dobru. Zejména dámy pak ocení, že se každé ráno nemusí zabývat svým outfitem, líčením či účesem. Doma vám tepláky nikdo vyčítat nebude.

Ale má to i svá úskalí. Dostáváme se k tomu, že home office může být ve finále časově náročnější. Mnoho lidí má totiž tendence k multitaskingu, tedy k dělání několika činností zároveň. Zabýváte-li se pracovním úkolem a během toho vás několikrát napadne kouknout, co zrovna dávají v televizi, prohlédnout si facebookovou zeď nebo třeba vysát pod gaučem, stane se práce velmi problematickou. Bylo dokázáno, že multitasking je velmi neefektivní, a to proto, že navíc ubírá čas, kdy musíte přepnout své soustředění z jedné činnosti na druhou.

Pečlivě plánujte

Práci je potřeba si dobře zorganizovat, vše si zapisovat do kalendáře či diáře, hlídat si deadliny a mít zkrátka ve všem pořádek, aby se pracovní život nemusel míchat s tím osobním. Pokud pracujete, tak pracujete. Pokud se bavíte, tak se bavíte. Pro častější práci z domova je potřeba dostatek vlastní disciplíny. Pokud ji člověk nemá, na výsledcích práce se to projeví.

Pracovní doba

Pokud pracujete z domova často si určujete pracovní dobu sami. Jenže pokud budete od samotné práce pořád odbíhat, ve výsledku můžete strávit více času prací doma než v kanceláři.

Výhodou práce z kanceláře oproti home office je právě jistá časová ohraničenost. Práce v kanceláři je lépe organizovatelná, nic vás nerozptyluje, na práci máte vymezený čas, za který je nutné zvládnout všechny úkony, člověk se soustředí pouze na to, co se právě musí udělat. Obrovskou výhodou je, že když zavřete za sebou dveře, končíte tím automaticky i s prací.

Vyčleňte si na práci prostor

Pracujete-li v kanceláři, máte zpravidla svůj stůl, u kterého sedíte, a kde se většina vaší práce odehrává. Toto místo máte s prací spojené a jste tak nějak navyklí, že to tak je a tím pádem je zde menší pravděpodobnost, že se necháte něčím rušit nebo myšlenkami odbíháte jinam.

Doma to však láká lehnout si s notebookem do postele, sednout si na křeslo v obýváku nebo kdekoli jinde. Tato místa však více svádějí k činnostem a myšlenkám, které vás od práce odvádějí. Mimo to vás mohou vyrušovat ti, kteří s vámi domov sdílejí.

Pokud má být vaše práce z domova efektivní, je potřeba si pro ni vyhradit jedno místo, ideálně pracovní stůl, které je klidné a je zde co nejmenší pravděpodobnost vyrušení. Také se doporučuje nepracovat v pyžamu – svádí to totiž k pocitu, že nic dělat nemusíte.

Jak nenarušit komunikaci

Na home office je nutné si vytvořit vhodný styl komunikace se zaměstnavatelem, aby byly správně a včas předávány důležité informace a srozumitelně zadávány úkoly. Někdy je vhodnější email, kde vám zůstane vše černé na bílém, někdy zase telefon, kde je komunikace rychlejší, je umožněna rychlá interakce a možnost daný problém lépe vysvětlit. Každopádně je potřeba si komunikační proces ujasnit, ideálně se jednou za čas sejít osobně nebo prostřednictvím videokonference a také počítat s tím, že mohou při komunikaci na dálku vznikat šumy a může docházet k nedorozumění.

Když se na to podíváme z jiného úhlu, může se stát, že vám bude komunikace s vašimi kolegy nebo i jejich pouhá přítomnost chybět. Práce z domova může způsobit, že vám zkrátka začne být smutno. S tím je potřeba počítat a najít si způsob, jak se pocitu osamocení vyhnout.

Shrnutí na závěr:

  • Pracovní místo – má smysl vytvořit si místo, kde se „jenom pracuje“. Lépe se soustředíme na práci. Kuchyňský stůl nebo postel jsou místa zasvěcená relaxaci.
  • Vymezte si čas na práci – určete si, kdy budete pracovat, a zaříďte, že nebudete ničím rušeni. To znamená vypnout notifikace, domluvit se s rodinou, že nikdo nebude vstupovat, když pracujete.
  • Zajistěte si potřebné podklady – to znamená vzít si z práce materiály, mít funkční připojení, připravit si pomůcky atd., aby člověk nemusel nic shánět, ale měl věci u ruky.
  • Pracujte v blocích – zvolte si čas, kdy jste podle svého biorytmu nejvýkonnější, a tam si dejte největší blok práce, naopak, když víte, že např. mezi 12–14 hod. vám to zrovna moc nemyslí, jděte třeba na procházku a pak pokračujte ve své práci.
  • Dopřejte si pauzu – v zaměstnání je běžné že máte čas na oběd, svačinku, kávu nebo čaj. I tohle doma nepodceňujte, myslete na pravidelnou stravu a dodržujte pitný režim. Během přestávky protáhnete tělo a nechte jen proudit myšlenky.

Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Toasty s rajčaty

(23 hlasů)

Vanilkové vafle

(38 hlasů)

Toasty s jahodami

(15 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
12 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat