OSVČ a oddělení soukromých financí od podnikatelských

27.07.2020 | Finance

Někteří se založením podnikatelského účtu váhají, jiní si ho nemohou vynachválit. Jako osoba samostatně výdělečně činná sice můžete míchat osobní i podnikatelské peníze na jednom účtu, koukají z toho však samé nepříjemnosti. Proč oddělit soukromé prostředky od těch pracovních?

Kdy se vyplatí oddělit soukromou ekonomiku od pracovní?

Osobní běžný účet mají dnes v podstatě všichni, ale ne každý živnostník si k němu pořídí i podnikatelský účet. Ten však nabízí spoustu výhod, i když leckde za jeho vedení budete muset zaplatit poplatek. Některé banky u osobních účtů vylučují jejich používání k podnikání. V jakých situacích se oddělení soukromých a pracovních peněz vyplatí?

Přehledné rozdělení financí pro různé účely

Na podnikatelském účtu jasně vidíte, jak jste na tom s podnikatelskými příjmy a výdaji. Přehlednost se vám bude hodit při přípravě na daně, při plánování budoucnosti nebo pokud na účet často přichází více denních plateb (např. provoz e-shopu). Díky podnikatelské variantě běžného účtu můžete transakce snadno vyexportovat a poslat účetnímu, který soubor nahraje rovnou do účetního systému.

Na osobním účtu navíc banka rovnou zaúčtuje daň z příjmů z úroků. U podnikatelského účtu musí tento kapitálový výnos z úroků do daňového přiznání spočítat podnikatel sám. Poplatky za vedení podnikatelského účtu a některé další služby se pak považují za daňově uznatelný výdaj.

Finanční úřad vám nebude koukat do soukromí

V případě, že budete pro finance z podnikání používat osobní běžný účet, bude mít finanční úřad přehled nejen v číslech vašeho podnikání, ale i ve vašich soukromých transakcích. Pokud si sjednáte zvlášť účet pro OSVČ, budou se úředníci zajímat jen o něj a tok vašich osobních financí nikdo sledovat nebude.

Problémy s podnikáním vás neodstaví od soukromých peněz

Pokud máte pracovní i soukromé finance na stejném účtu, mohou nastat komplikace při případné exekuci. Pokud se kvůli podnikání dostanete do dluhů, může exekutor na bankovní účet uvalit srážky nebo blokaci. V případě oddělení osobních financí vás taková situace bude bolet méně, protože exekutorské srážky se primárně odečítají právě z podnikatelského účtu.

Výhody pro podnikatele

Podnikatelské účty navíc nabízejí různé výhody. Nejčastěji se objevuje vyšší limit transakcí bez poplatku, možnost vystavení kreditní karty nebo získání podnikatelského úvěru či levnější sazby pro zahraniční transakce.

Podnikatelský účet vybírejte pečlivě

Při výběru běžného účtu pro podnikání se zajímejte hlavně o jednoduchou obsluhu účtu přes internetové bankovnictví, smartbanking, počet poboček a bankomatů vybrané banky, výši poplatků za různé služby i důvěryhodnost instituce a spokojenost jejích klientů. Oddělením soukromých a podnikatelských peněz získáte přehled ve finančních otázkách vaší živnosti i výhody, které vám osobní běžný účet nenabídne.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
15:24

Full body trénink

Full body trénink
13:40

Štíhlá a pevná stehna

Štíhlá a pevná stehna
14:03

Hardcore cvičení na bříško

Hardcore cvičení na bříško

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:25
41 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat