Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

OSVČ a oddělení soukromých financí od podnikatelských

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

27.07.2020 | Finance

Někteří se založením podnikatelského účtu váhají, jiní si ho nemohou vynachválit. Jako osoba samostatně výdělečně činná sice můžete míchat osobní i podnikatelské peníze na jednom účtu, koukají z toho však samé nepříjemnosti. Proč oddělit soukromé prostředky od těch pracovních?

Kdy se vyplatí oddělit soukromou ekonomiku od pracovní?

Osobní běžný účet mají dnes v podstatě všichni, ale ne každý živnostník si k němu pořídí i podnikatelský účet. Ten však nabízí spoustu výhod, i když leckde za jeho vedení budete muset zaplatit poplatek. Některé banky u osobních účtů vylučují jejich používání k podnikání. V jakých situacích se oddělení soukromých a pracovních peněz vyplatí?

Přehledné rozdělení financí pro různé účely

Na podnikatelském účtu jasně vidíte, jak jste na tom s podnikatelskými příjmy a výdaji. Přehlednost se vám bude hodit při přípravě na daně, při plánování budoucnosti nebo pokud na účet často přichází více denních plateb (např. provoz e-shopu). Díky podnikatelské variantě běžného účtu můžete transakce snadno vyexportovat a poslat účetnímu, který soubor nahraje rovnou do účetního systému.

Na osobním účtu navíc banka rovnou zaúčtuje daň z příjmů z úroků. U podnikatelského účtu musí tento kapitálový výnos z úroků do daňového přiznání spočítat podnikatel sám. Poplatky za vedení podnikatelského účtu a některé další služby se pak považují za daňově uznatelný výdaj.

Finanční úřad vám nebude koukat do soukromí

V případě, že budete pro finance z podnikání používat osobní běžný účet, bude mít finanční úřad přehled nejen v číslech vašeho podnikání, ale i ve vašich soukromých transakcích. Pokud si sjednáte zvlášť účet pro OSVČ, budou se úředníci zajímat jen o něj a tok vašich osobních financí nikdo sledovat nebude.

Problémy s podnikáním vás neodstaví od soukromých peněz

Pokud máte pracovní i soukromé finance na stejném účtu, mohou nastat komplikace při případné exekuci. Pokud se kvůli podnikání dostanete do dluhů, může exekutor na bankovní účet uvalit srážky nebo blokaci. V případě oddělení osobních financí vás taková situace bude bolet méně, protože exekutorské srážky se primárně odečítají právě z podnikatelského účtu.

Výhody pro podnikatele

Podnikatelské účty navíc nabízejí různé výhody. Nejčastěji se objevuje vyšší limit transakcí bez poplatku, možnost vystavení kreditní karty nebo získání podnikatelského úvěru či levnější sazby pro zahraniční transakce.

Podnikatelský účet vybírejte pečlivě

Při výběru běžného účtu pro podnikání se zajímejte hlavně o jednoduchou obsluhu účtu přes internetové bankovnictví, smartbanking, počet poboček a bankomatů vybrané banky, výši poplatků za různé služby i důvěryhodnost instituce a spokojenost jejích klientů. Oddělením soukromých a podnikatelských peněz získáte přehled ve finančních otázkách vaší živnosti i výhody, které vám osobní běžný účet nenabídne.

Noční můra s názvem splácení hypotéky

Masové kuličky plněné sýrem

Masové kuličky plněné sýrem

13 hlasů
1h a 5min 921 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvový krém

28 hlasů
25min 234kJ 30 Kč

Vydatná a zdravá polévka.

Kuřecí prsa se zeleninou julien

11 hlasů
45min 458kJ 99 Kč

Dietní kuřecí prsa se zeleninou připravenou v páře.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více