Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

I muži cítí po orgasmu smutek, znechucení či podrážděnost

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

11.08.2018 | Sex a vztahy

Někteří lidé po souloži – zvláště, když není s osobou, k níž člověk chová hluboké city – zažívají pocity smutku, plačtivosti, podrážděnosti či odporu. Psychologové tento stav nazývají jako postkoitální dysforie a byla v minulosti přisuzována především ženám. Ale týká se i mužů, kteří jsou stereotypně považováni za promiskuitní samce.

Nezanedbatené počty

Ve skutečnosti někdy v životě zažijí postkoitální dysforii čtyři z deseti mužů. A dva z deseti poměrně často. Většinou proto, že se k sexu donutí sami nebo protějškem, či se jedná o sex s někým, k němuž nic necítí.

„Studie odhaluje výsledky mezinárodního anonymního online průzkumu u 1 208 mužů z Austrálie, USA, Spojeného království, Ruska, Nového Zélandu, Německa a jiných zemí. Čtyřicet procent dotázaných přiznalo, že postkoitální dysforii zažilo někdy v životě, dvacet procent v posledních čtyřech týdnech. A čtyři procenta mužů to zažívají pravidelně,“ uvedl profesor Robert Schweitzer z Queensland University of Technology v Brisbane.

Nic není tak jednoduché

Mužská sexualita je mnohem variabilnější a složitější, než si laická i odborná veřejnost dosud myslela. A většina výzkumů se navíc zabývá především vzrušením, koitem a orgasmem, ale už méně stavu po vyvrcholení.

„Běžně se uvažuje, že muži a ženy po orgasmu zažívají spektrum pozitivních emocí včetně spokojenosti a uvolněnosti. Ale tak tomu rozhodně není a s orgasmem se pojí i pocity negativní… Můžeme jen spekulovat o tom, co postkoitální dysforii způsobuje u mužů, zřejmě to má faktory jak biologické, tak psychologické… V naší kultuře se od mužů očekává, že budou vždy připraveni na sex a vždy na něj mít chuť a náladu, ale to může vést k přílišnému stresu z očekávání a negativních psychologickým důsledkům po orgasmu,“ tvrdí profesor Schweitzer.

Proč ženy lžou o svých milencích na jednu noc

Kuskus s mrkví

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z kedlubny a jablek

7 hlasů
25min 484kJ 55 Kč

Rychlý salát z kedlubny přijde v létě k chuti.

Kapustová polévka

18 hlasů
50min 325kJ 85 Kč

Polévka typické vůně a chuti, s kapustou, klobásou a bram...

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více