Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

I muži cítí po orgasmu smutek, znechucení či podrážděnost

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

11.08.2018 | Sex a vztahy

Někteří lidé po souloži – zvláště, když není s osobou, k níž člověk chová hluboké city – zažívají pocity smutku, plačtivosti, podrážděnosti či odporu. Psychologové tento stav nazývají jako postkoitální dysforie a byla v minulosti přisuzována především ženám. Ale týká se i mužů, kteří jsou stereotypně považováni za promiskuitní samce.

Nezanedbatené počty

Ve skutečnosti někdy v životě zažijí postkoitální dysforii čtyři z deseti mužů. A dva z deseti poměrně často. Většinou proto, že se k sexu donutí sami nebo protějškem, či se jedná o sex s někým, k němuž nic necítí.

„Studie odhaluje výsledky mezinárodního anonymního online průzkumu u 1 208 mužů z Austrálie, USA, Spojeného království, Ruska, Nového Zélandu, Německa a jiných zemí. Čtyřicet procent dotázaných přiznalo, že postkoitální dysforii zažilo někdy v životě, dvacet procent v posledních čtyřech týdnech. A čtyři procenta mužů to zažívají pravidelně,“ uvedl profesor Robert Schweitzer z Queensland University of Technology v Brisbane.

Nic není tak jednoduché

Mužská sexualita je mnohem variabilnější a složitější, než si laická i odborná veřejnost dosud myslela. A většina výzkumů se navíc zabývá především vzrušením, koitem a orgasmem, ale už méně stavu po vyvrcholení.

„Běžně se uvažuje, že muži a ženy po orgasmu zažívají spektrum pozitivních emocí včetně spokojenosti a uvolněnosti. Ale tak tomu rozhodně není a s orgasmem se pojí i pocity negativní… Můžeme jen spekulovat o tom, co postkoitální dysforii způsobuje u mužů, zřejmě to má faktory jak biologické, tak psychologické… V naší kultuře se od mužů očekává, že budou vždy připraveni na sex a vždy na něj mít chuť a náladu, ale to může vést k přílišnému stresu z očekávání a negativních psychologickým důsledkům po orgasmu,“ tvrdí profesor Schweitzer.

Ženy chtějí na vztah spíš vousáče, na sex muže se strništěm

Salát s mangem

Salát s mangem

8 hlasů
35min 514 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátek s fetou

9 hlasů
45min 729kJ 140 Kč

Rychlý recept na lehký oběd.

Čočková polévka s pečenými kaštany

2 hlasy
1h a 35min 370kJ 99 Kč

Podzimní polévka pro zahřátí. Pečené kaštany dodají polév...

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více