Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Většina promiskuitně žijících lidí netuší o karcinogenitě lidského papilomaviru

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

30.09.2019 | Sex a vztahy

Promiskuita je dnes vnímána mnohem smířlivěji, přestože zdravotní rizika s ní související jsou stále stejně vysoká. Při častém střídání pohlavních partnerů se zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob. A jedním z nejčastějších patogenů šířených promiskuitním sexem je lidský papilomavirus neobli HPV. Je to velmi nakažlivý vir, jehož některé kmeny jsou silně karcinogenní. Ovšem jen málo dospělých promiskuitně žijících lidí vůbec tuší, že HPV u nich může vyvolat rakovinu nejen děložního hrdla, ale také penisu, konečníku a úst.

Vyplývá to ze studie sexuologů z University of Texas, kteří testovali 3 564 mužů a 4 697 žen. Krom toho, že u nich zkoumali nákazu HPV, se jich dotazovali na jejich vědomosti ohledně tohoto viru. Osmdesát procent dotázaných vůbec netušilo, že HPV způsobuje rakovinu penisu, konečníku a úst. A dvě třetiny mužů a třetina žen netušily ani o tom, že HPV působí rakovinu děložního hrdla.

Tichý nepřítel

HPV je nejčastější pohlavně přenášenou infekcí. Je to totiž silně nakažlivý vir. Ne každý kmen HPV je karcinogenní, ale minimálně dvě desítky kmenů mají silně karcinogenní účinky. U většiny nakažených se však neprojevují žádné symptomy, takže virus šíří dále mezi další pohlavní partnery.

HPV je také původcem bradavic na rukách a chodidlech, jsou to však jiné typy nepřenášené pohlavně. Některé pohlavně přenášené typy vytvářejí genitální či anální bradavice (kondylomata). Ze stovky známých kmenů HPV asi čtyřicítka postihuje genitálie, asi dvacet z nich má karcinogenní vliv.

Pomůže očkování?

Vakcinace není 100% řešením, protože není účinná vůči všem karcinogenním kmenům, jen vůči některým z nich. To je sice pravdou, ale přesto byste očkování neměli podceňovat! Současné vakcíny jsou účinné až proti 9 nejčastějším papilomavirům. Také zapoměňte na mýtus o tom, že očkování je vhodné jen pro ženy před zahájením sexuálního života. Některé současné vakcíny jsou určeny i pro dospělé ženy až do věku 45 let. Více informací si vyžádejte u svého gynekologa. Očkování je dokonce vhodné i pro muže.

Prevence je v dnešní době snad téměř nepředstavitelná. Řešením je věrnost stálému partnerovi a svědomité používání latexové ochrany při promiskuitním chování (kondomu). A to jak při souloži do vagíny či konečníku, tak při orálním sexu. Což je však nerealistické očekávání zdravotníků.

Oxytocin působí u mužů jako silný sexuální stimulant

Hovězí kari

Hovězí kari

8 hlasů
1h a 45min 436 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborové krokety

9 hlasů
60min 1143kJ 60 Kč

Smažené bramborové krokety s ořechy.

Plněné portobello

14 hlasů
35min 221kJ 95 Kč

houby portobello jsou ideální pro grilování a plnění

Poradny

Dostanu PPM, když skončím v práci ve zkušební době?

Dobrý den,do potřebné doby nemocenského pojištění (270 kalendářních dní během posledních dvou let... Více

Je možné zaslat dotaz e-mailem?

Dobrý den, Katko,omlouvám se, ale svoji e-mailovou adresu zveřejňovat nebudu. Dotaz můžete vložit... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více