Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Orální sex má co dočinění s rakovinou ústní dutiny u žen

6. 9. 2020 | Sex a vztahy

Orální sex patří k nejpopulárnějším sexuálním praktikám milenců. Aby ne. Spojení rtů, vlhkého jazyka a přirození se klasické souloži nevyrovná. Jenže má to malý háček. Laskání klína ústy je zdravotně vysoce rizikové, hlavně pro ženy!

Dlouho se ví, že rakovinu děložního čípku způsobuje zákeřný lidský papilomavirus (HPV), který si teď, bohužel, našel cestu do ženských úst. Podle odborného časopisu Journal of Clinical Oncology došlo k významnému nárůstu případů orofaryngeální rakoviny související s HPV, což je smrtelné onemocnění, které se často vyskytuje na spodní části jazyka a mandlí.

Tichý nepřítel skrytý v ložnici

A přidává se i Světová zdravotnická organizace (WHO), která varuje, že ve skutečnosti až 20 % všech rakovin ústní dutiny je nyní spojeno s tímto papilomavirem, přičemž většina se vyskytuje právě u žen. Některým postiženým je přitom jen 19 let! Virus, jenž může mít nulové příznaky, které nerozpozná ani váš zubař, podle všeho ovlivňuje až 80 % sexuálně aktivních žen.

Lékaři přitom udávají, že se konkrétně jedná o HPV-16, což je kmen, o kterém většina odborníků tvrdí, že je zodpovědný za většinu orálních rakovin souvisejících s HPV. Jak dlouho HPV-16 v ústech přetrvává, než se promění v rakovinu, není jasné. K tomu jsou zapotřebí další výzkumy. Některá fakta jsou ale jasná.

Zdravá jako rybička. Nebo ne?

V současnosti se ví, že nemusíte kouřit a ani pít alkohol, a přesto v ústech zpozorujete podráždění a pocit malého útvaru přilepeného uprostřed spodní části jazyka. Přidává se i nezvyklé zabarvení. Do rizikové skupiny přitom patří ženy, které vystřídaly šest a více sexuálních partnerů. U nich vzniká dvakrát větší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst. Ještě komplikovanější je to však právě u orálního sexu.

Studie zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine dokazuje, že dámy, které této oblíbené sexuální praktice často holdují, zvyšují riziko nákazy o neuvěřitelných 340 %. A co je ještě horší, jen procento z nich má viditelné příznaky. Tohle všechno tedy znamená, že orální sex je cestou nejen k pohlavně přenosným chorobám, ale i k papilomaviru.

Prevence i léčba

Řešením je používání kondomů (pro jakýkoli sexuální kontakt), a to i v dlouhodobém vztahu. Jenže právě tohle se někdy dobře řekne, ale hůř udělá. Dobrou zprávou však je, že je-li HPV odhalený včas, bývá léčitelný. Lékaři dokonce uvádějí, že na rakovinu ústní dutiny způsobenou virem HPV v porovnání s jinými formami zhoubných nádorů lépe zabírá ozařování a chemoterapie. Tak aspoň nějaká pozitivní zpráva!

Antibiotika snižují účinnost hormonální antikoncepce

Treska pečená se žampióny

Treska pečená se žampióny

9 hlasů
1h a 5min 562 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Smažené kalamáry

13 hlasů
35min 986kJ 125 Kč

Pro milovníky mořských plodů.

Polévka s klíčky

18 hlasů
20min 176kJ 50 Kč

Rychlý vývar s klíčky mungo.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více