Sex má blahodárný účinek na mozek

Další výhoda milování odhalena. Pokud se budete pravidelně mazlit, podpoříte své kognitivní funkce, a to především ve vyšším věku!

Mezi výhody aktivního sexuálního života patří nižší krevní tlak, lepší imunitní systém, odolnější dokonce i vůči covidu-19 (1), podpora zdraví srdce, snížení rizika srdečních onemocnění, redukce stresových hormonů a eliminace úzkosti a deprese, příznivé působení na libido, okamžitá úleva od bolesti či lepší spánek. O tomhle všem se ví, ale co kdybychom vám řekli, že vás sexuální život může učinit chytřejšími?

Ve dvou se to lépe táhne

Nová studie (2), publikovaná v odborném časopise The Journals of Gerontology, Series B: Psychological and Social Sciences, dospěla k závěru, že zejména u starších lidí je pravidelný sex spojen se zlepšenou funkcí mozku! Vedoucí výzkumu, doktorka Hayley Wright, se nechala slyšet, že sexuální vztahy v pozdějším životě jsou důležité nejen pro sex jako takový, ale i pro podporu kognitivních funkcí. Výsledky přitom hovoří jasně.

O krok napřed nejen v křížovkách

Výzkumníci (2) z univerzit v Oxfordu a Coventry se zeptali 73 účastníků, mužů a žen ve věku 50 až 83 let, na jejich sexuální aktivitu. 37 dotazovaných uvedlo, že měli sex každý týden, 26 respondentů se milovalo zhruba třikrát měsíčně a 10 nikdy. Po vyplnění dotazníku byla hodnocena mozková funkce účastníků a závěry ukázaly, že ti, kteří si užívali aktivního sexuálního života, v některých úkolech dosáhli v průměru o dvě procenta vyššího skóre než ti, jež uvedli, že mají sex třikrát měsíčně. A jak dopadly osoby bez sexu? U nich se v porovnání s nejaktivnější skupinou jednalo o propad čtyř procentních bodů.

Návod, jak si zkrátit zimu

Akademici tak dospěli k závěru, že pravidelný sex má největší dopad na vizuální testy a dovednosti verbální plynulosti, ale neovlivňuje pozornost. Nejsou si přitom jistí, proč existuje souvislosti mezi sexuální aktivitou a zlepšenou funkcí mozku, ale mají podezření, že by to mohlo mít něco společného se sekrecí neurohormonů, jako je dopamin nebo oxytocin, které přenášejí signály v mozku (2).  Ať tak či onak, lepší důvod nebo snad výmluvu, proč se milovat čím dál častěji, najdete jen stěží.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8446874/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6294227/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s parmezánem

(20 hlasů)

Míchaná vejce s ricottou

(24 hlasů)

Vaječná omeleta s lososem

(35 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Můžete se těšit na příjemné chvilky se svými ratolestmi, které vám budou vyprávět své vtipné školní příhody. Nejenom, že se skvěle pobavíte, ale zároveň si také vzpomenete na svá dětská léta a eskapády, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat