Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dva lidé se můžou stát nejlepšími přáteli za dvě stě hodin

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

2. 9. 2018 | Vztahy

Přátelství vyžaduje jednu z nejcennějších „komodit“ dneška – čas. Tedy kvalitně strávený čas. A dokazuje to výzkum psychologů z Kansasu, kteří se pokusili odhalit určité zákonitosti vzniku pevného a blízkého přátelství. Dva cizí lidé se od momentu seznámení ke statusu „nejlepší přátelé“ musejí probrat dvěma stovkami hodin kvalitně stráveného času.

Mimochodem na přechod od známosti k běžnému kamarádství stačí padesát hodin a na cestu od běžného kamarádství k blízkému devadesát.

Autor výzkumu profesor Jeffrey Hall z University of Kansas se zabýval prací svého kolegy profesora Robina Dunbara. Tento evoluční psycholog totiž tvrdí, že přátelství je tak náročný vztah, že lidský mozek jich je schopen zvládat jen několik.

Podle Dunbara zvládne mozek maximálně pět nejbližších osob ve svém životě a patnáct velmi dobrých přátel, známých a běžných kamarádů může mít maximálně 150. Profesor Hall pak spočítal, kolik hodin kvalitně stráveného času vede k nabytí různě kvalitních přátelských vztahů.

„Když trávíte čas vtipkováním, smysluplně spolu konverzujete, probíráte vzájemně životy, všechny tyto typy komunikace přispívají k rychlejšímu vývoji přátelství,“ uvedl Hall v rozhovoru pro Psychology Today.

Je to v mozku

Lidé, kteří si rozumějí a přátelí se spolu opravdu blízce, fungují na stejné vlnové délce. Vědci z Utrechtu a New Yorku prokázali, že po chvilce, co se přátelé potkají a baví se spolu, jejich mozky se sladí na stejnou vlnovou délku.

A naopak lidé, kteří si nerozumějí, zůstávají na různých vlnových délkách, což může být důvod, proč mezi nimi k neshodám dochází. Lidé se však v tomto liší a někteří jedinci jsou schopni rychle se naladit na odlišné vlnové délky skupiny, k níž se připojí.

„Jak dobře se vlnové délky člověka synchronizují s vlnovými délkami jiné osoby, se jeví jako dobrý indikátor toho, jak dobře s druhými budeme vycházet a jak se s nimi zapojíme. Celkově naše studie naznačuje, že synchronizace mozků je možný nervový ukazatel toho, jak každodenně mezi sebou společensky reagujeme,“ míní jedna z autorů výzkumu doktorka Suzanne Dikker.

On není normální! Proč se muži chovají jako slabomyslní

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 352kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561kJ 220 Kč

Voňavé, vynikající pečené kuřecí paličky.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více