Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dva lidé se můžou stát nejlepšími přáteli za dvě stě hodin

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

02.09.2018 | Vztahy

Přátelství vyžaduje jednu z nejcennějších „komodit“ dneška – čas. Tedy kvalitně strávený čas. A dokazuje to výzkum psychologů z Kansasu, kteří se pokusili odhalit určité zákonitosti vzniku pevného a blízkého přátelství. Dva cizí lidé se od momentu seznámení ke statusu „nejlepší přátelé“ musejí probrat dvěma stovkami hodin kvalitně stráveného času.

Mimochodem na přechod od známosti k běžnému kamarádství stačí padesát hodin a na cestu od běžného kamarádství k blízkému devadesát.

Autor výzkumu profesor Jeffrey Hall z University of Kansas se zabýval prací svého kolegy profesora Robina Dunbara. Tento evoluční psycholog totiž tvrdí, že přátelství je tak náročný vztah, že lidský mozek jich je schopen zvládat jen několik.

Podle Dunbara zvládne mozek maximálně pět nejbližších osob ve svém životě a patnáct velmi dobrých přátel, známých a běžných kamarádů může mít maximálně 150. Profesor Hall pak spočítal, kolik hodin kvalitně stráveného času vede k nabytí různě kvalitních přátelských vztahů.

„Když trávíte čas vtipkováním, smysluplně spolu konverzujete, probíráte vzájemně životy, všechny tyto typy komunikace přispívají k rychlejšímu vývoji přátelství,“ uvedl Hall v rozhovoru pro Psychology Today.

Je to v mozku

Lidé, kteří si rozumějí a přátelí se spolu opravdu blízce, fungují na stejné vlnové délce. Vědci z Utrechtu a New Yorku prokázali, že po chvilce, co se přátelé potkají a baví se spolu, jejich mozky se sladí na stejnou vlnovou délku.

A naopak lidé, kteří si nerozumějí, zůstávají na různých vlnových délkách, což může být důvod, proč mezi nimi k neshodám dochází. Lidé se však v tomto liší a někteří jedinci jsou schopni rychle se naladit na odlišné vlnové délky skupiny, k níž se připojí.

„Jak dobře se vlnové délky člověka synchronizují s vlnovými délkami jiné osoby, se jeví jako dobrý indikátor toho, jak dobře s druhými budeme vycházet a jak se s nimi zapojíme. Celkově naše studie naznačuje, že synchronizace mozků je možný nervový ukazatel toho, jak každodenně mezi sebou společensky reagujeme,“ míní jedna z autorů výzkumu doktorka Suzanne Dikker.

Muže s taťkovským tělem máme za sebevědomější než svalovce

Polévka z červené řepy s medem

Polévka z červené řepy s medem

3 hlasy
45min 197 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kančí na slanině

11 hlasů
2h a 30min 591kJ 239 Kč

Máte rádi zvěřinu, tento recept vás nezklame.

Květák s vejci

12 hlasů
35min 495kJ 60 Kč

Květák s vejci připravený ve woku.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více