Zájem ženy o muže prozradí tón jejího hlasu

06.02.2023 | Vztahy

Hlubší a zastřenější hlas ženy je důkazem toho, že o vás daná osoba zájem. Tvrdí to psychologové ze Sussexu, kteří vycházejí z výsledků experimentálního výzkumu. Podle jejich zjištění žena, která jeví o muže zájem, sníží výrazně tón svého lasu.

To samé se sice děje u mužů, ale není to tak výrazně slyšet jako u žen. Asi proto, že muži mívají hlas už tak níže posazený. A zatímco z tenoru se stane baryton, mnohem výrazněji je to patrné u žen, které ze sopránu přeřadí na hluboký alt.

Oktáva sem, oktáva tam...

Autoři (1) ze Sussexu sledovali dvojice mužů a žen při rychlém randění. Nahrávali jejich chování a analyzovali jejich hlas. Dotyční pak v dotazníku uváděli také to, zda se jim protějšek líbil a přitahoval je sexuálně. Analýza (1) všech dat prokázala, že pokud žena jevila sexuální zájem o muže, sama to uvedla a vypovídaly o tom rovněž její nonverbální projevy, snížila výrazně hlas. A to často o více než jednu oktávu.

Proti evoluci?

„Ačkoli ženy často hovoří s muži vyšším hlasem a častěji mění výšku tónu, pokud hovoří s mužem, který je sexuálně velmi přitažlivý, pak s ním hovoří zastřeně a výrazně hlubším hlasem,“ tvrdí doktorka Katarzyna Pisanski ze Sussex University (1). Jenže tento objev trochu odporuje evolučnímu principu. Protože žena projevuje mladistvost, ženskost a vysokou plodnost právě vysokým hlasem. „Nicméně nízko položený hlas může být signálem sexuálního zájmu a intimity… žena jím může také projevovat své schopnosti, důvěryhodnost a vůdcovství,“ míní Pisanski (1).

Zdroj: (1) www.royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2018.1634Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Peníze, na které čekáte už nějakou dobu, jsou na cestě! Vydržte a uvidíte, že se vaše finanční situace brzo markantně zlepší. Naštěstí moc dobře víte, že to není signálem k většímu utrácení, a peníze chytře investujete do... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

13 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:20
154 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:16
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:06

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat