Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Šťastný životní partner je zárukou na dlouhý život

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

14.05.2019 | Vztahy

Ne nadarmo se říká, že kdo učiní svou manželku spokojenou a šťastnou, bude mít dlouhý a klidný život. Samozřejmě, pokud se žena názorově a povahou zásadně liší od muže a vyžaduje ke svému štěstí něco, co je mu zásadně proti srsti, vyhověním jí si pevné zdraví a dlouhý život nezajistí. Ale mají-li lidé šťastnou ruku při výběru stálého partnera tak, že si s ním rozumějí, sdílejí s ním hodnoty a on je po jejich boku šťastný, pak mají větší šanci, že se skutečně dožijí vysokého věku v dobrém zdraví.

Nizozemští psychologové tvrdí, že štěstí životního druha je spolehlivějším předpokladem pro dlouhý zdravý život než jeho socioekonomické postavení. A nejsilněji pak platí vztah mezi spokojeností ženy a zdravím muže.

Osm let sledování

Psychologové z Tilburské univerzity v Nizozemsku sledovali 4400 dvojic, které před začátkem studie spolu žily řadu let. Během osmiletého sledovaného období si všímali, jak jedinci hodnotí svůj život, jak si připadají šťastní, jak jim partneři připadají spokojení a šťastní, a vědci také srovnali jejich socioekonomické postavení a další demografické vlastnosti.

Když na konci osmiletého sledování psychologové provedli analýzu všech získaných dat ve snaze najít mezi nimi nějaké vztahy, vyšlo najevo, že během oněch osmi let umírali výrazně častěji ti muži, kteří měli nejméně spokojené a šťastné partnerky. A naopak čím šťastnější a spokojenější žena byla, tím zdravější byl muž a tím déle žil.

Bez ohledu na okolnosti

Vztah mezi spokojeností partnera a zdravím a vitalitou jeho druha platil u obou pohlaví. Ale mezi spokojeností ženy a zdravím muže byl nejsilnější.

„Náš výzkum dokazuje, že partnerova spokojenost se životem souvisí s mortalitou bez ohledu na socioekonomické postavení jedince a jiné demografické vlastnosti nebo jeho fyzický zdravotní status,“ tvrdí doktorka Olga Stavrovová z Tilburgu.

Spokojeností ke zdravému životu

Ta také zdůrazňuje výsledky předchozích výzkumů, které poukazují na to, že spokojenost se životem má vliv na stravu a chování lidí. A že šťastní a spokojení lidé zdravěji jedí, klidněji a déle spí a jsou fyzicky aktivnější. A to vše ovlivňuje zdraví a délku života.

Do konce osmiletého sledovaného období zemřelo šestnáct procent osob z celkového vzorku. Nejčastěji to byli starší muži, s nižším vzděláním, chudší, fyzicky málo aktivní, s horším zdravím, kteří byli méně spokojení se svým intimním vztahem a jejich protějšek častěji uváděl, že je nespokojený se svým životem a nešťastný.

Pauza ve vztahu: Skutečně představuje rozchod?

Okurková polévka

Okurková polévka

10 hlasů
30min 424 kJ 124 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Mlété grilované jehněčí

12 hlasů
45min 368kJ 135 Kč

Grilované válečky z jehněčího masa.

Plněný bůček

18 hlasů
2h a 5min 1046kJ 140 Kč

Pokud se rozhodnete dělat roládu, máte nespočet možností,...

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste zadaní? Přesto se vám může stát, že se vám budou myšlenky toulat okolo jiné osoby. Přesto vše zůstane jen u platonického snění. Moc dobře si uvědomujete, že partner je pro vás prioritou číslo jedna. Jde jen o to, že jinde se zdá tráva zelenějš&...

Více