Romantika je nám dána do vínku již před narozením

03.10.2020 | Vztahy

Kanadští genetikové tvrdí, že romantické založení člověka je silněji řízeno geny než vlivem prostředí, tedy vlivem společnosti a výchovou. Majitelé genu CD38 totiž tvoří velmi mnoho hormonu oxytocinu, kterému se někdy přezdívá sociální hormon či hormon lásky. Vyšší hladina oxytocinu ovlivňuje chování a způsobuje, že dotyční lidé mají silně romantické cítění, snadno se zamilovávají, jsou štědřejší a jsou většími hédonisty.

„Tato genetická mutace zlepšuje náladu a schopnost být romantičtějším člověkem, nutí tyto lidi tvořit láskyplné vztahy,“ tvrdí autoři z McGill University.

A gen také nasazuje lidem růžové brýle. Z výzkumu totiž vyplývá, že majitelé hned dvou kopií tohoto genu (alel) jsou tak silně romanticky založení, že považují svůj protějšek za starostlivější a pozornější, i když tento protějšek takovým není a nemá stejné genetické pozadí. Majitelé dvou kopií genu CD38 častěji přehlížejí chyby protějšku a častěji potlačují vlastní zájmy a potřeby ve prospěch protějšku.

„Je to poprvé, kdy jsme prokázali vztah mezi geny a romantickým chováním u člověka v každodenním životě,“ tvrdí autorka, profesorka Jennifer Bartz.

Přemýšlíte, kam se svým miláčkem vyrazit za romantikou a jak z příjemných podzimních dnů dostat maximum? Poradíme vám!​

Proleťte se balonem

Máte-li rádi adrenalin a nebojíte-li se výšek, zkuste se proletět nad barevnou podzimní krajinou v balonu.

Vyrazte na bleší trh

Že to není žádná romantika? Omyl! Bleší trhy mají své kouzlo a navíc se na nich dají „ulovit“ třeba starodávné (plus minus) hrníčky, ze kterých večer budete usrkávat horkou čokoládu (nebo punč) zabalení do deky u televize.

Navštivte vinobraní

Romantika a ještě dobré víno. Co dodat?

Uspořádejte poslední piknik

Že meteorologové slibují krásné sobotní odpoledne? Pak toho využijte a vyrazte na poslední piknik sezóny. Deka, dobré jídlo a pití...

Zajděte na zápas

Vesnické fotbalové zápasy jsou něco úplně jiného než ty ligové – i pro „nefanoušky“ mají neopakovatelné kouzlo, dokonce i pro ženy. A tak zkuste jeden zažít.

Vyrazte na výlet

Už není vedro, ale ještě není zima. A to je skvělé počasí na pěší výlety. Česko je pro ně ideální zemí, tak toho využijte. Sbalte mapu a svačinu a poznávejte krásy podzimní přírody či památek!

Navštivte farmářský trh

Právě teď jsou na trzích druhy zeleniny a ovoce, které se hodí na uskladnění (jablka, cibule, brambory apod.). Navíc mají trhy neopakovatelnou atmosféru, která rozhodně nepostrádá romantiku. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?

Zabalte se do deky

Podzimní večery mohou být studené, a tak se může hodit velká deka, do které se oba zabalíte na gauči, horký čaj nebo dobré víno, oblíbený film a spousta mazlení. Na takovou romantiku bývá v létě moc horko, tak s chutí do ní!Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat