Parfémy s feromony tak docela nefungují

Parfém s obsahem feromonů má jasný úkol – udělat ze svého majitele přitažlivého člověka. Chcete si ho pořídit? Měli byste vědět, že jeho účinek zřejmě není tak zázračný. A proč jeho použití neunikne žádnému psovi v okolí?

Tuhle jste viděli reklamu na parfém s feromony, jehož vůně a působení zvyšuje přitažlivost u opačného pohlaví? Tedy, říkali to alespoň v televizi. A zní to vskutku zajímavě, že? Jen si představte, že si malé množství takového elixíru aplikujete na zápěstí a zátylek, čímž se stanete naprosto neodolatelní. Jak by tohle mohlo usnadnit seznamování! Vážně je to ale tak jednoduché?

Záleží na úhlu pohledu

Feromony mají účinky na nás samotné i ostatní v těsné blízkosti. Takže ano, v tomto smyslu fungují. Ovšem nefungují tak, jak sděluje většina reklam. Feromony, stejně jako hormony, neurotransmitery a cytokiny, jsou molekuly, které se v těle přirozeně vytvářejí a ovlivňují naše pocity. Feromon je specifický typ vypouštěný dechem, ale nachází se i v potu, moči a jiných tělesných tekutinách, na základě čehož může změnit chování jiného člena stejného druhu. Pár běžných příkladů lze nalézt u hmyzu i zvířat, ale může to zabrat i u lidí (1).

Zázrak, co si klade podmínky

Ostatně, potvrzuje to i věda. V rámci jisté studie byla zúčastněným ženám na horní ret aplikována dávka feromonu androstenedionu, který se vyskytuje v mužském potu. Z poznatků publikovaných v magazínu Gynecology & Reproductive Health následně vyplynulo, že tyto respondentky vykazují lepší náladu, soustředění i sexuální odezvu. Mělo to však háček. Jak poznamenali sami autoři, výsledky byly závislé na situaci. To znamená, že se role feromonů odvíjí od osobních a environmentální faktorů (2). A navíc je tu ještě další věc, která se musí vzít v potaz.

Není feromon jako feromon

To, že se uvádí, že daný produkt obsahuje feromony stimulující libido a podněcující lásku, ještě neznamená, že nějaké aktivní látky opravdu má. Navíc, i když jsou feromony skutečné, je důležité vědět, odkud pocházejí. Měli byste zjistit, zda se jedná o lidské feromony, protože k výrobě těchto přípravků se používají i ty prasečí nebo psí. To pak samozřejmě funguje jen u prasat a psů (3). Tohle si na sebe stříkat asi nechcete…

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3987372/,  (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3987372/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198031/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:16
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:50
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:33

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat