Najít si přátele v dospělosti není úplně lehké

V minulosti jsme seděli vedle sebe v matematice a automaticky jsme byli přátelé. Ve škole jsme se spřátelili velmi snadno, ale v určitém okamžiku je to těžší a těžší. Proč je pro nás dospělé často mnohem těžší najít si přátele – a udržet si je?

Přátelé nás doprovázejí po celý život: Jsou tu dobří, staří přátelé ze školy, které známe od první třídy a se kterými jsme prožili pubertu. Pak spolužáci, se kterými jsme nevynechali žádný vysokoškolský večírek, a pak kolegové, kteří každý den osladí náš kancelářský život a s nimiž každý koktejl po práci chutná ještě lépe.

Proč?

Zatímco jsou pro nás přátelé nejdůležitější v dětství a dospívání, v dospělosti svoje priority přesouváme většinou jinam. Ztráta přítelkyně nebo přítele je přirozený proces, který je často spojen se změnou životního stylu – například když se odstěhujete nebo emigrujete, jakmile se vám narodí děti, toužíte po pracovním úspěchu... Protože jedna věc platí o přátelství neustále – musí mít stejné nebo sdílené zkušenosti.

Problém je v tom, že v dospělosti je mnohem obtížnější získat nové přátele. Ve školce, ve škole a také během studia máme pocit, že se náš okruh přátel každým dnem rozrůstá. V (téměř) každé nové skupině, kurzu nebo projektu najdeme lidi, které si rychle oblíbíme – nebo s nimiž máme alespoň společné zájmy. Čím jsme starší, tím méně nových přátel ale přidáváme.

V dospělosti jsou podmínky pro vznik přátelství složitější

V dospělosti očekáváme, že si najdeme nové přátele stejně přirozeně jako jsme to dělali v dětství nebo během dospívání. Dříve jsme se skamarádili po několika dnech sezení vedle sebe ve škole – zatímco dnes bychom nemluvili o žádném emocionálním poutu po společném projektu s kolegou.

Nespoléhejte se na náhodu

Takže pokud chceme rozšířit okruh našich přátel jako dospělí – ať už jste se právě přestěhovali nebo prostě už nejste se starými přáteli na stejné vlnové délce – měli bychom k celé věci přistupovat strategicky. Jakkoli to může znít nepřirozeně, je důležité si uvědomit, že přátelství ve třiceti, čtyřiceti nebo dokonce šedesáti letech už nevznikají tak snadno a náhodou.

Aktivní při hledání přátel vám nejen pomůže vyřešit problém – můžete také vylepšit své možná pošramocené sebevědomí. Pokud máme méně přátel a není pro nás snadné najít nové, často hledáme chybu v sobě. Nezapomeňte, že některá hluboká přátelství jsou často mnohem cennější než velká skupina spíše povrchních vazeb. Stejně jako u téměř všeho v životě, kvalita nad kvantitou nakonec platí i zde.

Zdroj: názory autora - celý článekSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:16
113 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:15
174 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:14

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat