Konec lásky nepřijde ze dne na den

Motýli z břicha už uletěli? Je vaše láska spíše rutina než vzrušující dobrodružství? Opravdu tak musí skončit každý dlouhodobý vztah?

Máme skvělou odpověď: Ne! Takhle to v milostném životě být nemusí. Pocit lásky se v mnoha z nás časem zmenšuje, ale to, jak s tím naložíme, je jen na nás. Jestli vášeň vyběhne ze dveří vašeho bytu nebo s vámi každý den usedá ke stolu, má hodně co do činění s tím, jak chápeme změnu z romantické na dlouhodobou společnou lásku.

Vzrušení a touha jako základ vztahu

Mnozí z nás touží ve vztahu především po jedné věci: po ohni! Pamatujeme si, jaké to tehdy bylo – zamilovat se. Jak jsme byli nadšení a jak jsme si doslova chtěli strhnout oblečení. V psychologii je zamilování také chápáno jako romantická nebo vášnivá láska. Například se vyznačuje intenzivní sexuální vášní, fantaziemi a vzrušením z nového partnera. Ale postupem času tento druh surové touhy stále více mizí. Ale možná vztah nemusí být tak intenzivní. Protože to, co často potlačujeme, je, že v této fázi jsme často polapení chtíčem, ale o partnerovi stále víme jen málo. Ale sexuální přitažlivost není vše, co ve šťastném vztahu potřebujeme.

Co tvoří šťastný vztah

Jedním z přístupů je v psychologii model Roberta Sternberga. Podle psychologa lze vztahy rozdělit do tří hlavních složek: vášeň, intimita a závazek. Absence nebo přítomnost těchto faktorů se může projevit následovně:

Vášeň je fyzická, sexuální a emocionální přitažlivost, kterou ve vás partner vyvolává. Tyto pocity mohou být pozitivní i negativní, projevující se například jako sexuální touha nebo žárlivost.

Důvěrnost zahrnuje teplo, které cítíte, když jste spolu, a touhu udělat pro něj něco dobrého a starat se o něj. To také znamená, že se partneři ve vztahu otevírají. Základem je zde druh přátelské lásky.

Závazek znamená, jak jste ochotni investovat do vztahu, pracovat na něm a neriskovat svůj společný čas kvůli hádkám. Všechny tyto věci mají něco společného se závazkem vůči partnerovi, zejména v dlouhodobých vztazích. Místo toho, abychom hledali něco nového, raději zůstaneme s osobou, kterou známe, kterou milujeme a se kterou někdy musíme pracovat.

Romantika vs. pohoda

Pokud jste dočetli až sem, rychle si uvědomíte, že ne všechno je romantickou láskou – nebo dokonce společnou formou lásky. Místo toho se jedna nebo obě formy vzájemně doplňují a musí být v harmonii. Romantická láska znamená intimitu a vášeň. Ale tam ten závazek nenajdeme. K tomu potřebujeme pocit sounáležitosti. Takže neignorovat obojí je nejdůležitější vlastnost, abychom byli v našich vztazích šťastní.

Můžeme to kontrolovat, nebo je to biologické?

V romantické fázi jsou kortizol a adrenalin zodpovědné hlavně za vzrušení a vášeň. Hormony, které také hrají roli ve stresu a mohou nám dokonce ublížit, pokud je dávka příliš vysoká. Když se tyto hormony nakonec sníží, tělo si dovolí znovu se řídit i jinými hormony. To také umožňuje přizpůsobivější formu vášně. Například prostřednictvím hormonů vazopresinu a oxytocinu, které hrají roli v sexuální přitažlivosti a pocitu spojení s partnerem. Kromě toho výsledky studie již ukázaly, že je možné zachovat si vášeň i v dlouhodobých vztazích.

Zdroj: názory autora - celý článekSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
113 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
174 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat