Láska ovlivňuje spánek i náchylnost ke stresu

Delší životnost, žádný stres nebo ustavičně dobrá nálada. I tohle jsou vedlejší účinky lásky! A jak je možné, že kvůli ní třeba i něco zhubneme?

Anglický filozof, spisovatel a politik Francis Bacon kdysi prohlásil (3), že na lásce je nejkrásnější to, že ji nikdo nedokáže vysvětlit, přesto ji každý dokonale chápe. Tohle tvrzení má hloubku, že? Jak bychom také tuto silnou emoci nechápali, když nám mění náladu, zdraví, spánkové návyky a vlastně i celý život! Víte, co všechno s námi zamilovanost vlastně dělá a do jakých věcí zasahuje? Možná se budete divit…

Stres ostrouhá

Láska je spojována hlavně s hormony, které nás mohou doslova omámit. Jejich vlivem cítíme nadšení, euforii, náklonnost, vášeň a samozřejmě i sexuální touhu. Pozitivní pocity způsobené zvýšenou produkcí oxytocinu a dopaminu také krotí stres, proto máme dobrou náladu takřka neustále (4).

Bolest? Neznám!

Kdo trpí bolestmi, ten by se měl zamilovat. Zní to možná bláznivě, ale ve své podstatě má tohle doporučení reálný základ. Důkazem jsou poznatky amerického výzkumu (3) z roku 2011, o kterých informuje magazín The American Journal of Epidemiology. Jednoznačně z nich vyplývá, že zamilovaní registrují útlum bolesti jen při pohledu na fotografii svého partnera. To je ale medicína, panečku!

Vyhlídky dlouhého života 

Recept na dlouhověkost se hledá už odjakživa. A přitom ho máme doslova pod nosem – jaký paradox! Studie (2) uskutečněná americkým sdružením psychologů (American Psychological Association) prokázala, že lidé v dlouhodobých harmonických vztazích mají snížené riziko předčasného úmrtí o celých 24 procent. Jak to? Jsou prý zdravější!

Zdroje: (1) www.academic.oup.com/aje/article/174/4/379/137060, (2) www.psycnet.apa.org/record/2011-18545-001, (3) www.cs.wikipedia.org/wiki/Francis_Bacon, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911849/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Očekávejte náročný týden, ale s velkým potenciálem pro růst a rozvoj. Budete se cítit motivováni pracovat na svých cílech a ambicích a to vám poskytne silný pocit směru a jistoty.Na pracovišti můžete čekat nové příležitosti, nové... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

90 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:15
142 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:14

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat