Ukecaná žena a mlčenlivý muž

Zda v každodenním životě více mluví muži nebo ženy, do značné míry závisí na daných okolnostech. Obecně se dá říct, že v průměru jsou muži hovornější v práci, ženy zase ve vztazích.

„Muž řekne slovo – žena celý slovník.“ Má lidové rčení pravdu? Zlomyslné jazyky tvrdí, že muž by na otázku odpověděl úsečně „Ano!“, zatímco žena by řekla „Ano, rozhodně! Když si vzpomenu na jednoslabičného Davida, zatímco jakmile se ke slovu dostane moje sestra...“

Vtipy stranou – názor, že ženy toho během dne řeknou výrazně více než muži, je rozšířený. V populárně naučných knihách se například často dočtete, že ženy namluví denně kolem 20 000 slov a muži pouze 7 000 (1). Solidní empirická data, která by tyto informace podpořila, se však hledají jen těžko. Není divu, protože metodologicky není snadné vygenerovat dobrý odhad toho, jak moc člověk v průměru mluví.

Jsou upovídanější muži, nebo ženy?

K tomu by bylo nutné zaznamenat všechny rozhovory od rána do večera v reprezentativním vzorku mužů a žen za reprezentativní časové období a spočítat slova vyslovená ve zvukových stopách. Celá věc by také musela být provedena tak nenápadně, aby účastníci neměnili své běžné mluvní návyky jen proto, že je někdo sleduje.

V roce 2007 byla provedená velká observační studie (2) blízká každodennímu životu, která poprvé vyústila v přesně takový empirický odhad. Za tímto účelem s sebou nosilo 396 studentů – 210 žen a 186 mužů – nepřetržitě několik dní přenosný audiorekordér.

Muži toho napovídají také hodně

Vyhodnocení (2) těchto audiodeníků za prvé odhalilo, že upovídanost žen a mužů se v běžném životě výrazně nelišila. Obě pohlaví řekla v průměru kolem 16 000 slov (u mužů byla hodnota přesně 15 669 a u žen 16 215, převaha ženské řeči 546 slov je ale statisticky zcela nevýznamná.)

Za druhé bylo až zarážející, jak velké byly rozdíly v individuální záplavě řeči – bez ohledu na pohlaví. Zatímco nejtišší subjekt ve studii (muž) promluvil sotva více než 800 slov denně, nejmluvnější (také muž) zvládl za stejnou dobu více než 47 000 slov (2). 

Mluvíme stejně, ale na jiné téma

Jedna věc je jistá: Podle vědeckých výzkumů se jednotlivci jednoho pohlaví od sebe liší mnohem více než pohlaví v průměru. I když v určitých komunikačních kontextech pravděpodobně existují systematické rozdíly. Muži se například často více zapojují do odborných témat. Ženy jsou na druhé straně obvykle verbálně aktivnější ve vzdělávacím kontextu a častěji řeší konfliktní problémy ve vztahu. Souhrnně lze říci, že z hlediska psychologie jazyka řeknou muži a ženy do značné míry srovnatelný počet slov. Kdy, jak a na jaké téma, se však liší (2).

Zdroj: (1) www.scientificamerican.com/article/women-talk-more-than-men/, (2) www.abcnews.go.com/Technology/story?id=3348076&page=1Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete naladěni spíše pragmaticky a jen tak něco vás nerozhodí. Na vše budete koukat se specifickým nadhledem. Okolí vás možná bude obviňovat ze lhostejnosti, vy však víte, že s jistými věcmi se nemá cenu stresovat, neboť je neovlivn&iac... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 7:27
65 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat