Jsou určité věci, které nám ztěžují být v blízkosti druhých. Pokud jde o obtížné kolegy, existuje dlouhý seznam, který by pravděpodobně mohl pokračovat donekonečna. Abychom to trochu zobecnili, uvádíme pět vlastností, kvůli kterým považujeme ostatní zaměstnance za obzvlášť nesnesitelné.
Práce v kolektivu může být obohacující, ale občas přináší i výzvy v podobě obtížných kolegů. Ať už se jedná o konfliktní chování, pasivní agresi nebo neochotu spolupracovat, mohou takové situace negativně ovlivnit pracovní prostředí, ale i vaši produktivitu. Ukážeme vám, jaké typy potkáváme v práci nejčastěji, i to, jak takové situace zvládnout a zachovat si klid a nadhled.
Jsou záludní
Tento typ kolegů si prostě nemůže pomoct: Vždy pomlouvá za zády ostatních lidí a neštítí se vás hodit přes palubu, pokud jde o jejich vlastní úspěch. O týmovém duchu nemůže být řeč. Nikdy nevíte, jak na tom s ním jste, ale je jisté, že u nich nejsou žádné soukromé informace v bezpečí. S tímto člověkem chcete mít co nejméně společného a rozhodně na něj nenarazit ve svém volném čase.
Mluvte s takovým člověkem otevřeně a nastavte jasné hranice. Soustřeďte se na svou práci a nenechte se vtáhnout do jeho manipulativních her. Pokud problémy přetrvávají, informujte své nadřízené.
Ticho je pro ně neznámé slovo
Slyšíte hlasité mlaskání, vzdychání, mluvení nebo superhlasité šustění a vy přesně víte, aniž byste se podívali, o jakého kolegu se jedná. V jeho přítomnosti nikdy není ticho. Tato osoba vždy cítí potřebu přerušit ticho svým klábosením nebo napjatými zvuky signalizovat, jak je vystresovaná a má to jistě těžší než my.
Slušně mu vysvětlete, že vás jeho hluk ruší, nebo použijte špunty nebo sluchátka. Jinak zvažte změnu pracovního místa nebo kanceláře.
Když mluví se šéfem, zanechává stopu slizu
Je lepší nekráčet za nimi příliš blízko, protože byste mohli uvíznout v jejich slizské stopě. Jakmile je tam šéf, zasypávají je komplimenty za cokoli. Samozřejmě doufají, že si tak získají pozitivnější reputaci před svými nadřízenými a samozřejmě se ujmou každého dalšího úkolu, který mohou dostat. Nutno říci, že nasazení na pracovišti je samozřejmě velmi chvályhodná věc – ale všeho s mírou.
Takové chování je lepší zkrátka ignorovat. Pokud to ovlivňuje váš tým, proberte to s ním nebo konzultujte situaci s vedením.
Okamžitě se rozčílí
Samozřejmě se vždy najdou tací, kteří vybuchnou dřív než střelný prach. Stačí, že se WiFi trochu zblázní a jdou ke stropu. Jsou hlasití a rádi si vybíjejí svůj vztek na ostatních kolezích.
Zejména v tomto případě si rozhodně musíte stanovit své hranice a držet se jich, abyste jim nedovolili příliš mnoho. Vztek v práci je do jisté míry oprávněný – ale jen do té doby, dokud nijak neobtěžuje ostatní lidi.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: