Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kde se vzalo lízátko?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 11. 2016 | Zajímavosti

Napadlo vás někdy, když jste si vy nebo vaše děti (a ty především, že) pochutnávali na sladkém lízátku, jak a koho vlastně napadlo stvořit tuhle úžasnou cukrovinku?

Za vším stojí samozřejmě děti, v tomto případě jejich neustále upatlané prstíky. Až do 50. let minulého století sice měli malí „mlsalové“ k dispozici spoustu cukrátek, když je ale děti ze zvědavosti vyndávaly z pusinek a braly do rukou nebo si je schovávaly na později do kapes, proměnily se sladkosti v lepkavou hmotu, ze které rodiče neměli dvakrát radost.

Právě této skutečnosti si povšiml Španěl Enric Bernat, který začal přemýšlet nad tím, jak bonbóny dětem zpřístupnit, aniž by to znamenalo ulepené dětské prsty a rozčílené dospělé, kteří s nimi přišli do styku. Nakonec ho napadlo, že by bylo nejlepší vymyslet dobrotu, na kterou by děti vůbec nemusely sahat.

Jak se bude jmenovat?

V roce 1958 založil tento prozíravý vizionář Enric Bernat společnost, která na trh přivedla první lízátko - cukrovinku "na paličce". Lízátko dostalo jméno „Gol“, ale toto pojmenování se příliš neujalo. Proto Enric Bernat po poradě s odborníky na marketing vybral o něco chytlavější název – „Chups“. A nejslavnější lízátko bylo na světě!

Ovšem ani jméno „Chups“ nebylo v historii slavného lízátka poslední. V rámci reklamní kampaně na tuhle dobrotu zazněla i písnička se slovy „chupa, chupa, chupa un Chups“ (v překladu „lízej, lízej, lízej své Chups“). A ta publikum tak chytla, že se Enric Bernat rozhodl název svého sladkého vynálezu změnit ještě jednou. Tentokrát už naposledy – jméno „Chupa Chups“ slavnému lízátku zůstalo dodnes.

Slavný autor loga

Neméně zajímavý je ostatně i příběh a historie loga Chupa Chups. Na počátku byl obrázek malé holčičky s culíky. Jak se ale lízátka začala stávat slavnější a hlavně začala pronikat i na další světové trhy, rozhodl se Enric Bernat logo pozměnit.

A vzal si na to odborníka z největších. V roce 1969 navštívil slavného Salvadora Dalího, který během setkání načrtl na ubrousek obrys kopretiny, jenž dal základ logu Chupa Chups, jak ho známe dnes.

Konečná podoba loga se ustálila koncem 80. let minulého století. Charakteristická kytička, která zdobí vršek lízátka, se v obchodě nedá přehlédnout ani ve století jednadvacátem.

I po téměř 60 letech, jež uplynuly od chvíle, kdy první lízátko Chupa Chups spatřilo světlo světa, si tahle slavná cukrovinka získává srdce (a jazýčky) milionů dětí i dospělých na celém světě.

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Fazole na červeném víně

Fazole na červeném víně

11 hlasů
1h a 10min 472 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rýžová polévka

13 hlasů
35min 334kJ 65 Kč

Hustá a výživná polévka z rýže.

Celozrnné vafle

11 hlasů
40min 438kJ 55 Kč

vafle z ovesných vloček

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více