Výchova, nebo genetika? Co rozhoduje o tom, zda zvládnete dostudovat

Psychologové mnoho desetiletí tvrdí, že inteligence člověka není řízena ani výlučně geneticky, ani ovlivněna čistě výchovou a prostředím. Jedná se o výsledek součinnosti mnoha faktorů. Mezinárodní tým genetiků ale zjistil, že pokud se DNA podílí na inteligenci a akademických výsledcích ze čtyřiceti až šedesáti procent, pak tato procenta ovlivňuje navíc více než dvanáct set různých genů.

Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších studií svého druhu a vrhá tak poměrně solidní světlo na chápání vlivu genů v inteligenci člověka.

Opírá se o analýzu vzdělání a inteligence více než 1,1 milionu Evropanů patnácti národů a jejich genetický profil. Z analýzy vyplývá, že na výsledky ve vzdělání má vliv minimálně 1 271 odhalených variant genů.

Pokud se tyto geny zapojí do součinnosti, může být rozdíl v inteligenci a vzdělání mezi dvěma jedinci až v rozsahu třinácti procent.

„Když máte těchto genů málo, absolutně to neznamená, že nemůžete dosáhnout univerzitního vzdělání. Stejně jako u jiných vlastností i tato je výsledkem složité souhry mezi prostředím a geny,“ uvedl jeden z autorů doktor Robbee Wedow z University of Colorado v Boulderu.

Když jsou ve hře hormony

Proč jsou vlastně lidé inteligentnější než například ostatní velcí primáti? Na to se pokusili odpovědět vědci z Yaleovy univerzity. Začali se zabývat mozkem člověka a srovnali ho se šimpanzím a také s mozkem makaků. A vyšlo najevo, že žádný jiný primát nemá v mozku tak obrovské množství dopaminu jako člověk. Tento hormon řídí také závislosti a potěšení, ale zároveň hraje významnou roli v lidské inteligenci.

„U lidí se vyvinul takový systém dopaminu, který není znám u žádných jiných primátů a liší se také od toho šimpanzího,“ tvrdí profesor Nenad Sestan z Yaleovy univerzity.

Jeho tým sledoval v mozku makaků, šimpanzů a člověka šestnáct klíčových oblastí a také to, jaké geny se tam projevují a které jsou naopak vypnuté. Ve většině oblastí byly rozdíly minimální, ale v neokortexu, který zpracovává paměť a jazyk, nebo také ve striatu, oblasti řídící rozhodování, byly obrovské rozdíly, člověku se žádný primát v tomto nepodobá. V lidském striatu vyrábí dopamin 1,5 procenta všech neuronů, což je třikrát více než u jiných primátů.

Dopamin se často zmiňuje kvůli závislostem a potěšení, ale je to hormon, který ovlivňuje také pracovní paměť, rozum a celkovou inteligenci. Nadměrná produkce dopaminu je pak pozorována u pacientů se schizofrenií či autismem.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

54 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
21 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat