Jak emoce ovlivňují lidské tělo. Co s námi dělá láska nebo strach

17.09.2018 | Zajímavosti

Kvůli přímému spojení s tělem nás emoce ovlivňují duševně i fyzicky. Jak se projevuje třeba taková láska, hněv, deprese nebo úzkost? Tyhle signály nelze přehlédnout!

Internetová encyklopedie emoce popisuje jako psychicky a sociálně konstruované procesy zahrnující subjektivní zážitky libosti a nelibosti, provázené fyziologickými změnami (změna srdečního tepu, změna rychlosti dýchání a podobně). Záleží, jak se zrovna cítíte. Ostatně, těmto reakcím se v životě nevyhne pravděpodobně vůbec nikdo.

Láska

Když jste zamilovaní, dochází k vylučování norepinefrinu a adrenalinu. Jedno i druhé je příčinou zvýšené srdeční frekvence. Tělo také uvolňuje hormon zvaný oxytocin, který kromě jiného posunuje práh bolesti. Skutečně něco takového zamaskujete?

Úzkost a hněv

Úzkost a hněv tělo ovlivňují pouze negativně. Hněv je přímo spojen s podrážděností, rozhořčením a vztekem. To vede ke změně v hormonálních hladinách. Výsledkem je nespavost, bolest hlavy, kožní problémy a poruchy trávení.

Deprese

Deprese přímo ovlivňuje imunitní systém. Ten, pokud je oslabený, otevírá cesty k nejrůznějším infekcím a nemocem. Deprese je také charakterizována neklidnými myšlenkami. Lidé, kteří jí trpí, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku nespavosti a pozor, i zapomínání a roztržitosti.

Strach

Lidský organismus reaguje na strach činností krevních cév. Ty omezuje proudění krve do tváře a končetin, což ve výsledku představuje onu starou známou bledost. Při strachu také může dojít k určité strnulosti, která obvykle trvá několik vteřin i minut. Už jste se někdy setkali s tím, že jste se nemohli pohnout a zareagovat na určitou situaci?

Znechucení

Když se cítíte znechuceně, obvykle se zpomalí tlukot vašeho srdce. Společně s tím se dostavuje pocit čehosi těžkého a špatného v žaludku. Někteří lidé se také vyrovnávají s nevolností. To vše je důsledkem antipatie způsobené právě znechucením.

Ponížení

Kdosi vás urazil a ponížil? To může vést k nadprodukci primárního stresového hormonu kortizolu. Ten zužuje tepny a zvyšuje srdeční tep. Někdy pomůže hluboký nádech a výdech, nicméně uklidnění těla po takovém náporu chvíli trvá.

Žárlivost

Žárlivost do jisté míry nemusí být škodlivá, nicméně když je jí příliš, o nic zdravého se nejedná. Tepová frekvence vzrůstá, stres zvyšuje krevní tlak. Objevují se i další příznaky, jako je nechuť k jídlu, nespavost či ztráta hmotnosti. Co z toho vám stojí za to?Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:16
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:50
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:33

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat