Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otrávíme si vodu? Řeky obsahují extrémní množství antibiotik

10. 6. 2019 | Zajímavosti

Antibiotika budou za pár let zcela neúčinná také kvůli tomu, že se s lidskou močí dostávají do odpadních vod a s ní pak do většiny světových řek. Podle nejnovějších testování 711 řek ve dvaasedmdesáti zemích světa obsahují dvě třetiny z nich extrémně vysoké koncentrace antibiotik. Bakterie ve vodách těchto řek získávají rezistentní geny, které pak předávají patogenům působícím u člověka vážné choroby.

Výsledek? Za pár let bude naprostá většina onemocnění léčitelná antibiotiky vůči těmto přípravkům odolná, takže antibiotika budou neúčinná.

Nebezpečné toky

Některé řeky přitom obsahují antibiotik ve stonásobcích koncentrace, která je považována za bezpečnou z hlediska prevence bakteriální rezistence. Nejvyšší hodnota byla naměřena u metronidazolu v Bangladéši. Koncentrace převyšovala třistakrát bezpečnou hodnotu. Metronidazolem se přitom léčí průjmy vyvolané prvoky, trichomoniáza vagíny, přípravek se podává preventivně při zákrocích v dutině břišní.

Velmi častým antibiotikem evropských řek v koncentraci vyšší, než je považována za bezpečnou, byl dále ciprofloxacin užívaný k léčbě kožních infekcí, infekcí dýchacích cest a zánětů močových cest.

Riziko rezistence

„Spousta genů pro rezistenci vůči antibiotikům, které vidíme u lidských původců onemocnění, pochází od bakterií žijících ve volné přírodě,“ uvedl v rozhovoru pro deník The Guardian mikrobiolog profesor William Gaze z University of Exeter.

„Ty výsledky nám docela otevírají oči a jsou znepokojivé… antibiotika v řekách totiž významně přispívají ke vzniku rezistence různých bakteriálních onemocnění,“ tvrdí jeden z autorů profesor Alistair Boxall z University of York.

Grafen: Materiál budoucnosti, který nedá komárům žádnou š...

Salát s medovým melounem

Salát s medovým melounem

2 hlasy
25min 513 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřové plátky plněné petrželkou

9 hlasů
1h a 40min 1055kJ 175 Kč

Recept na vepřové plátky plněné petrželkou a zapečené ...

Grilovaný pstruh

4 hlasy
60min 160kJ 220 Kč

Grilovaná ryba plněná plátky citronů a koprem. Při grilov...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více