Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otrávíme si vodu? Řeky obsahují extrémní množství antibiotik

10.06.2019 | Zajímavosti

Antibiotika budou za pár let zcela neúčinná také kvůli tomu, že se s lidskou močí dostávají do odpadních vod a s ní pak do většiny světových řek. Podle nejnovějších testování 711 řek ve dvaasedmdesáti zemích světa obsahují dvě třetiny z nich extrémně vysoké koncentrace antibiotik. Bakterie ve vodách těchto řek získávají rezistentní geny, které pak předávají patogenům působícím u člověka vážné choroby.

Výsledek? Za pár let bude naprostá většina onemocnění léčitelná antibiotiky vůči těmto přípravkům odolná, takže antibiotika budou neúčinná.

Nebezpečné toky

Některé řeky přitom obsahují antibiotik ve stonásobcích koncentrace, která je považována za bezpečnou z hlediska prevence bakteriální rezistence. Nejvyšší hodnota byla naměřena u metronidazolu v Bangladéši. Koncentrace převyšovala třistakrát bezpečnou hodnotu. Metronidazolem se přitom léčí průjmy vyvolané prvoky, trichomoniáza vagíny, přípravek se podává preventivně při zákrocích v dutině břišní.

Velmi častým antibiotikem evropských řek v koncentraci vyšší, než je považována za bezpečnou, byl dále ciprofloxacin užívaný k léčbě kožních infekcí, infekcí dýchacích cest a zánětů močových cest.

Riziko rezistence

„Spousta genů pro rezistenci vůči antibiotikům, které vidíme u lidských původců onemocnění, pochází od bakterií žijících ve volné přírodě,“ uvedl v rozhovoru pro deník The Guardian mikrobiolog profesor William Gaze z University of Exeter.

„Ty výsledky nám docela otevírají oči a jsou znepokojivé… antibiotika v řekách totiž významně přispívají ke vzniku rezistence různých bakteriálních onemocnění,“ tvrdí jeden z autorů profesor Alistair Boxall z University of York.

Chcete vypadat dominantně? Předkloňte mírně hlavu

Hovězí plátky s fazolemi

Hovězí plátky s fazolemi

9 hlasů
35min 465 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Kachní prsa s rebarborou

7 hlasů
55min 519kJ 180 Kč

Restovaná kachní prsa s rebarborovým kompotem.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více