Kvůli nadměrnému koukání do mobilů nám rostou na lebce rohy

Tisícům mileniálů začaly růst na lebce rohy. Ne, řeč není o žádné mutaci s ďábelskými následky, a není to ani novinářská kachna. Australští lékaři ale prokázali, že nadměrné civění do monitorů a displejů moderních technologií, čímž mladí lidé stráví v průměru čtyři hodiny denně, totiž vede k zvětšování externích výčnělků na týlní kosti lebky.

Všichni lidé mají drobný výčnělek na týlní kosti, upínají se na něj svaly. Naši předci měli tyto výčnělky – kvůli chůzi po čtyřech a jinému postavení lebky a páteře – větší. S evolucí Homo sapiens a vzpřímenou chůzí s pohledem zaměřeným do dálky se výrazně zmenšily.

Návrat do historie?

Ale v posledních letech dochází ke zpětné evoluci lebečních výčnělků. Rudimenty – nefunkční pozůstatky po předcích – se obnovují kvůli jednostrannému držení hlavy.

A u některých lidí dosahují tyto rudimentární útvary dříve sotva hmatné velikosti až tří centimetrů.

Profesoři David Shahar a Mark Savers vyšetřili dvě stovky rentgenových snímků mileniálů a šokovalo je, že na polovině byly výrazné týlní výčnělky, které se u starších generací vyskytují jen velmi vzácně.

Do smrti s rohy

Další vyšetření vyloučilo jako příčinu růstu výčnělků genetickou podmíněnost či úraz.

„Jsem v klinické praxi dvacet let, ale teprve posledních deset let stále častěji potkávám pacienty s lebečními výčnělky. Předkláněním hlavy dopředu dojde k přenosu váhy hlavy z obratlů na lebeční a krční svaly v týlu. A tyto svaly se upínají na výčnělky v týlní oblasti,“ vysvětluje profesor Shahar z University of the Sunshine Coast.

Výrůstky by však podle odborníků neměly působit žádné zdravotní potíže. Jakmile ale narostou, už nikdy nezmizí.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
9:34

Intenzivní cvičení na břicho

Intenzivní cvičení na břicho
09:33

Štíhlé nohy a pevné hýždě

Štíhlé nohy a pevné hýždě
20:32

Kardio trénink

Kardio trénink

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete řešit poměrně závažný problém, jenže navzdory své obvyklé rozhodnosti se ocitnete v koncích – jako byste měli v hlavě dva hlasy, které vám oba radí dobře, jenže oba úplně opačně. Na něco takového nejste zvyklí, většinou máte své priority jasně dané. A tak vám nezbude nic jiného, než ve svém nitru najít kompromis, nebo si necha... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:09
23 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
24 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat