Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vědci umí rozhodnout, zda se narodí kluk, nebo holka

29. 8. 2019 | Zajímavosti

Průlom v produkci dobytka a hospodářských zvířat hlásí japonští genetici. Jejich objev totiž dovoluje bez poškození separovat spermie X a Y. V praxi by tak chovatel dobytka mohl získat mláďata s poměrem zvoleného pohlaví devadesát ku deseti procentům. Metodou lze selektovat spermie, při použití na lidech – k čemuž samozřejmě minimálně ilegálně dojde – to povede ke kontroverznímu ovlivňování pohlaví u potomků.

Příroda to vymyslela tak, že se rodí zhruba tolik mužů kolik žen. Muži slabě převažují při narození, ale žijí kratší život. Takže poměr mužů a žen v populaci je téměř padesát na padesát procent – rozdíl je v desetinách procenta. Pokud by lidé ale měli možnost vybírat si pohlaví potomka – a v mnoha kulturách světa dávají stále přednost chlapcům před dívkami – mohl by vzniknout nezdravý nepoměr s velmi vážnými společenskými důsledky.

Metoda genetiků z hirošimské univerzity to umožňuje. Tým objevil ve spermiích nesoucích chromozom X receptor, jehož aktivací je tato spermie výrazně zpomalena. Spermie nesoucí chromozom Y, která po splynutí s vajíčkem dává vzniknout mužskému (samčímu) zárodku, se naopak zrychlí.

Zatím u zvířat. Co bude dál?

Pokusy u myší a hovězího dobytka vedly k vysoké úspěšnosti separace spermií. Po použití metody dokázali autoři zplodit devadesát procent samců a deset procent samic (když použili oddělené spermie Y) či devadesát procent samic a deset procent samců (když použili oddělené spermie X).

„Již jsme tuto metodu aplikovali na hovězím dobytku a prasatech. Úspěšnost metody u krav byla devadesát procent, jak ve prospěch samců, tak ve prospěch samic,“ uvedl doktor Masajuki Šimada v rozhovoru pro deník The Telegraph.

Ten také přiznal, že je metoda zneužitelná u člověka.

Záleží na rychlosti

Metoda využívá aktivaci receptoru TLR 7 a 8 ve spermiích. Zpomalí spermie X, takže spermie Y jsou rychlejší a oddělí se od nich. Tím pádem lze získat dvě skupiny a použít potřebnou. Skupinu X ke zplození samic, skupinu Y ke zplození samců. U dobytka to může být výhodné, chce-li chovatel jen krávy na mléko a neutrácet mladé býky, případně chce jen mladé kance ke kastraci a produkci vepřů chovaných na maso.

Proč mají „zpomalující“ receptor spermie X, vědci nechápou. Z evolučního hlediska je to pro ně nevýhodné. Ale objev receptoru nasvědčuje, že „povídačky“ o rychlých spermiích Y a pomalých spermiích X nejsou liché. A že za určitých podmínek – přítomnosti látky aktivující receptor – jsou spermie X zpomaleny a větší šanci na úspěch při oplození vajíčka mají spermie Y, takže vznikne samec (muž).

S karanténou jsme se vrátili zpět do doby před revolucí

Polévka s mandlemi

Polévka s mandlemi

19 hlasů
25min 1117 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilovaná žlutá cuketa

13 hlasů
30min 792kJ 55 Kč

Grilovaná žlutá cuketa s pestem.

Zeleninové krokety

1 hlas
40min 392kJ 60 Kč

Jednoduchý, bezmasý oběd.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více