Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Klíčem k dobré popové skladbě jsou nepředvídatelnost a momenty překvapení

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

18.11.2019 | Zajímavosti

Každý popový interpret dobře ví, že klíčem k úspěchu není jen pěvecký talent a zajímavá barva hlasu, ale také štěstí na dobré skladatele a textaře. Neurologové z Lipska s tím souhlasí. Dobrý skladatel je klíčový, protože nejlepší popové skladby, které se stanou hitem, mají společné určité vlastnosti. Třeba to, že jejich kompozice není pro posluchače předvídatelná a časté zvraty vytvářejí momenty překvapení. V tu chvíli si totiž posluchač hudbu nejvíce užívá, protože podobná skladba stimuluje jeho centrum potěšení v mozku.

Jde přitom o správnou rovnováhu v tom, co lze očekávat a co dělá pop popem a nepředvídatelných momentů překvapení. Dobrými představiteli takových skladeb jsou písně What’s Love Got to Do with It od Tiny Turnerové či Ob-La-Di, Ob-La-Da skupiny Beatles.

Pohlazení pro duši

„Chápání toho, jak hudba aktivuje naše centra potěšení v mozku může vysvětlovat, proč poslech hudby pomáhá tolika z nás cítit se lépe, když máme splín,“ míní neurolog Vincent Cheung z Institutu Maxe Plancka pro lidskou kognici a vědy o mozku v Lipsku.

Při poslechu dobré hudby se aktivují především amygdala, hippokampus a sluchová kůra koncového mozku. První dvě souvisejí s emocemi, učením a pamětí, sluchová centra s funkcemi sluchu.

„Hudba navozuje příjemné pocity tím, že provokuje posluchače k neustálému generování a řešení očekávání v průběhu vývoje skladby,“ vysvětluje Cheung.

Zábavné cestování po naší zemi

Ryby s dušenými houbami

Ryby s dušenými houbami

7 hlasů
1h a 15min 493 kJ 280 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rybí filé s pórkem

9 hlasů
40min 526kJ 80 Kč

Filé zapečené s pórkem.

Treska na másle s tymiánem

13 hlasů
50min 806kJ 115 Kč

Ryby jsou zdravé a neměly by chybět na našem stole, tr...

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více