Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Klíčem k dobré popové skladbě jsou nepředvídatelnost a momenty překvapení

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

18.11.2019 | Zajímavosti

Každý popový interpret dobře ví, že klíčem k úspěchu není jen pěvecký talent a zajímavá barva hlasu, ale také štěstí na dobré skladatele a textaře. Neurologové z Lipska s tím souhlasí. Dobrý skladatel je klíčový, protože nejlepší popové skladby, které se stanou hitem, mají společné určité vlastnosti. Třeba to, že jejich kompozice není pro posluchače předvídatelná a časté zvraty vytvářejí momenty překvapení. V tu chvíli si totiž posluchač hudbu nejvíce užívá, protože podobná skladba stimuluje jeho centrum potěšení v mozku.

Jde přitom o správnou rovnováhu v tom, co lze očekávat a co dělá pop popem a nepředvídatelných momentů překvapení. Dobrými představiteli takových skladeb jsou písně What’s Love Got to Do with It od Tiny Turnerové či Ob-La-Di, Ob-La-Da skupiny Beatles.

Pohlazení pro duši

„Chápání toho, jak hudba aktivuje naše centra potěšení v mozku může vysvětlovat, proč poslech hudby pomáhá tolika z nás cítit se lépe, když máme splín,“ míní neurolog Vincent Cheung z Institutu Maxe Plancka pro lidskou kognici a vědy o mozku v Lipsku.

Při poslechu dobré hudby se aktivují především amygdala, hippokampus a sluchová kůra koncového mozku. První dvě souvisejí s emocemi, učením a pamětí, sluchová centra s funkcemi sluchu.

„Hudba navozuje příjemné pocity tím, že provokuje posluchače k neustálému generování a řešení očekávání v průběhu vývoje skladby,“ vysvětluje Cheung.

Vyhněte se vánočnímu šílenství a nakupte všechny dárky z ...

Květák dušený v jogurtu

Květák dušený v jogurtu

15 hlasů
60min 264 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rýže s dýni a nivou

11 hlasů
50min 524kJ 85 Kč

Kombinace sladké dýně s nivou je skvělá.

Krůtí plátky plněné zeleninou

3 hlasy
1h a 30min 657kJ 160 Kč

Šťavnaté krůtí maso se zeleninou a žampióny.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více