Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Michelangelo byl génius, jeho anatomické poznatky byly popsané až o 120 let později

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

08.01.2020 | Zajímavosti

Výtvarný umělec Michelangelo Buonarroti, jehož malby a sochařská díla obdivujeme dodnes, byl skutečně génius. A nejen jako kumštýř. Měl také dokonalé pozorovací schopnosti a vědomí o lidské anatomii. Jeho socha Davida totiž naznačuje, že si dobře uvědomoval, jak se adrenalinové vzrušení viditelně projevuje na lidském těle. Michelangelo totiž Davidovi, který se připravoval k boji s Goliášem, vytesal naběhlou krční žílu. Ačkoli jeho model stojící před ním hodiny při pořizování skic ji na krku mít nemohl. Sochař věděl, že když je člověk vzrušený a hotoví se k boji, stoupne mu krevní tlak a naběhne krční žíla. Tu přitom anatomové popsali až o 120 let později.

Výjimečného Michelangelova talentu, který dokázal nejen přenést dokonale tvar lidského těla do kamene, ale zároveň si uvědomovat, jak vypadá tělo vzrušeného bojovníka uprostřed zápasu a jak se liší od klidně stojícího modelu, byla potvrzena až nyní, 515 let po dokončení slavné sochy, která stojí ve Florencii.

Na výjimečný prvek skulptury italského sochaře upozornil doktor Daniel Gelfman z Marian University v Indianapolisu, který zjistil, že první lékařské poznatky o vnější krční žíle pocházejí až z anatomických textů mladších o 124 let než socha Davida. Michelangelo si tedy uvědomoval něco, co lékaři jeho doby neuměli popsat.

„Michelangelo měl samozřejmě anatomické školení jako většina umělců jeho doby. Ale uvědomil jsem si, že si jako jediný všiml, že lidé psychicky a fyzicky vzrušení mají rozšířenou krční žílu. V době, kdy byl David dokončen, v roce 1504, se na anatomické vysvětlení mechanických zákonů oběhové soustavy člověka čekalo až do roku 1628,“ vysvětluje doktor Gelfman.

Rostlinná říše je sofistikovanou formou inteligence

Pečený bažant

Pečený bažant

13 hlasů
2h a 30min 506 kJ 260 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kachní prsa s ananasem

4 hlasy
50min 644kJ 280 Kč

Kachní prsíčka doplněná ananasem.

Cuketovo-hrušková polévka

13 hlasů
30min 176kJ 145 Kč

cuketa netradičně s hruškou v krémové polévce

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více