Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy jsou výrazně bezpečnější účastníci provozu než muži

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

24. 4. 2020 | Zajímavosti

Pánové, zastrčte ocas a přestaňte se posmívat ženám za volantem. Na tisíc řidiček totiž připadá mnohem méně dopravních nehod a přestupků než na tisíc řidičů. Muži jsou daleko bezohlednější, nezodpovědnější a nebezpečnější řidiči a způsobí každý rok mnohem více dopravních nehod. A nejde jen o to, že jsou za volantem častěji. Ještě nebezpečnější než v autě, jsou na kole. Muži v cyklistickém sedle každoročně usmrtí desetkrát více chodců než ženy cyklistky.

Přepočteno na milion řidičů totiž připadá mnohonásobně více dopravních nehod než na milion řidiček. A to i tehdy, když se do analýzy započte frekvence jízd. Tedy to, jak často muž či žena za volant usedají.

Tvrdí to autoři výzkumu z britského Národního statistického úřadu. Jejich tým propočítal počet dopravním prostředkem sražených a usmrcených osob při ve městě a na venkově způsobených muži a ženami ve vztahu k množství najetých kilometrů.

„Muži představují výrazně vyšší riziko… Muži v osobních automobilech a dodávkách zabijí dvakrát více osob než ženy, v případě nákladních aut je to čtyřikrát více. A jezdci na kole pak desetkrát více než jezdkyně,“ tvrdí autoři z britského Národního statistického úřadu.

„Kdyby bylo za volantem více žen, bylo by to ku prospěchu věci a většímu bezpečí na cestách,“ míní expertka na dopravu doktorka Rachel Aldredová z Westminsterské univerzity.

Mezi velmi nebezpečné řidiče, u nichž dochází snadno k rozptylování pozornosti, patří muži, kteří řídí často a myslí si o sobě, že jsou skvělí řidiči.

Pozor na únavu

Jedním z nejčastějších důvodů nepozornosti za volantem a bohužel také dopravních nehod bývá únava řidiče. I když se můžete při nasedání do auta cítit v pohodě, po pár kilometrech se vám začnou zavírat oči, začnete zívat, přestanete být ostražití... A malér je na spadnutí. Jak s únavou v autě bojovat?

Kdy je čas vypnout motor

Tělesná i psychická únava se sice dostavuje u každého člověka individuálně, ale po 180 ujetých kilometrech je přestávka vhodná pro všechny. Po delší jízdě o sobě obvykle dávají vědět bolesti krční páteře. Paže a předloktí jsou kvůli dlouhodobému držení volantu také unavené a nepříjemně ztuhlé. Bolet začíná i bederní páteř a ramena. Dlouhá cesta je pro lidský organismus stresující.

Využijte odpočívadlo

Zacvičit si můžete na odpočívadle. Na řidiče působí velmi dobře uvolnění a protažení páteře s předklonem nebo záklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar pomyslné ležaté osmičky, což je základní princip metody Infinity. Cviky by měly být pomalé a plynulé, bez trhavých pohybů. Můžete cvičit odděleně například v oblasti krční, hrudní a bederní páteře ale také tak, že se pohyb přenáší na celé tělo. Vsedě i vestoje přenášejte při pohybu váhu ze strany na stranu.

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Nudle s mákem

Nudle s mákem

20 hlasů
25min 1965 kJ 53 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátek na zázvoru s pomerančem

9 hlasů
40min 596kJ 99 Kč

Dietní kuřecí plátek s pomerančem.

Zapečená cuketa

20 hlasů
50min 373kJ 85 Kč

Zapečená strouhaná cuketa se sýrem.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více