Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

I domácí lékárnička si zaslouží jarní úklid

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

7. 5. 2020 | Zajímavosti

Až budete dělat v domácnosti pravidelný úklid, nezapomeňte, že si jej zaslouží i vaše domácí lékárnička.

Až se do úklidu lékarničky pustíte, měli byste především vyhodit všechny prošlé léky. „Kromě toho, že už nemusí obsahovat uváděné množství léčivé látky, mohou i poškodit vaše zdraví,“ podotýká PharmDr. Petr Sedlák, vedoucí lékárník EUC Lékárny Liberec.

Prošlé léky poznáte jednoduše podle data na každém platu (blistru). Ale zbavte se také všech tablet, o kterých už nevíte, k čemu jsou, nebo jde třeba o antibiotika, která jste nedobrali. „A u tekutých léčivých forem si ověřte, zda nejsou otevřené déle, než uvádí výrobce, delším stáním se v nich totiž mohou rozmnožit bakterie a plísně,“ zdůrazňuje PharmDr. Petr Sedlák,

Nespotřebovaná a prošlá léčiva, která ani nemusí být v originálním obalu, doneste do nejbližší lékárny. Stejně tak zde můžete odevzdat k odborné likvidaci léčivé čaje či doplňky stravy.

Využijte také příležitost přikoupit do lékárničky to, co jste přes zimu a na jaře spotřebovali, například vitamíny. „Nejen v zimě, ale i na jaře, je dobré užívat vitamín C a doplňky stravy s obsahem beta-glukanů,“ říká PharmDr. Petr Sedlák.

Jednodušší a pohodlnější je užívat komplex vitamínů, kdy tableta nebo tobolka obsahuje vitamíny a stopové prvky ve vyváženém složení. Než si jej ale koupíte, poraďte se raději s lékárníkem, některé komplexy vitamínů totiž nejsou vhodné pro všechny. „Například vitamín K může u konkrétních onemocnění rušit účinek léků,“ zdůrazňuje PharmDr. Petr Sedlák

To samé platí u bylinných čajů. „Patří mezi tradiční léčivé přípravky, pomáhají u mnoha onemocnění, navíc s jejich pomocí dodržujeme pitný režim. Ovšem některé nejsou vhodné pro těhotné a kojící, jiné se nedoporučují u dětí nebo u některých onemocnění,“ uvádí Petr Sedlák.

Jak sluneční záření pomalu začíná nabírat na intenzitě, je také vhodné pořídit si prostředky ochraňující kůži. „Oblíbené jsou v současnosti spreje především kvůli jejich snadné aplikaci, a to především u mužů, kteří nemají moc rádi krémy a mléka. U malých dětí je důležité, aby krémy měly fyzikální ochranný faktor nebo byl v kombinaci s chemickým. Pro atopiky je vhodný čistě fyzikální faktor. Stupeň ochrany zvolte podle citlivosti pleti, není chybou začít s 50+ a postupně ho snižovat podle reakce pokožky,“ radí PharmDr. Sedlák.

 

 

 

 

 

Do každé lékárničky patří také repelenty proti klíšťatům a komárům. V lékárně můžete vybrat z široké škály výrobků – ve formě spreje s rozprašovačem, s jemnou parfemací. Velmi populární a praktické jsou také náramky, ze kterých se repelentní složky uvolňují postupně v průběhu několika týdnů.

Vši máme spojené se zimou, kdy děti trápí nejčastěji, ale i na jaře či v létě může přijít další vlna jejich výskytu. Proto by měly být ve vaší lékárničce stále dostupné přípravky proti nim. „Látky ze skupiny insekticidů, které sice dobře fungovaly, ale měly mnohé nežádoucí účinky, byly zakázány. Koupit si ale můžete roztoky na bázi silikonových olejů, které často obsahují výtažky z rostlin, například čajovníku australského s repelentním účinkem,“ dodává PharmDr. Petr Sedlák,

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Gnocchi s tvarohovou omáčkou

Gnocchi s tvarohovou omáčkou

12 hlasů
1h a 5min 706 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Silná francouzská cibulová polévka

32 hlasů
55min 436kJ 65 Kč

Polévka je grunt. O syté francouzské cibulačce to plat...

Králík na žampiónech

9 hlasů
1h a 30min 476kJ 260 Kč

Dietní kralíčí maso připravené na žampiónech.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více