Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

21.05.2020 | Zajímavosti

Populací čmeláků, našich divokých včel, výrazně ubývá. Jednou z příčin je úbytek potravní nabídky – medonosných volně rostoucích rostlin. V posledních letech se ale ukazuje, že čmelákům výrazně pomáhají výsadby trvalek a výsevy letniček ve městech. Květinové truhlíky, pásy kolem cest, loučky a záhony v ulicích nabízejí potravu koloniím, které jinak hynou hlady.

Američtí vědci zjistili, že navíc některé druhy medonosných květin snižují riziko infekce čmeláků obávaným parazitem. Mezi tyto rostliny patří jednoleté slunečnice a vytrvalé mateřídoušky včetně tymiánů.

Prevence infekcí

Čmeláky decimuje parazit Crithidia bombi. Ale pokud mají čmeláci pestrou nabídku květů, a tedy dostatek nektaru a pylu, roj se vyvíjí i přes onemocnění a přežívá. Některé květiny sice riziko infekce zvyšují – kupříkladu kyprej vrbice či klejichy – jiné ale riziko infekce snižují, právě slunečnice a všechny druhy Thymus (mateřídouška a tymián). Podle expertů také ostatní hluchavkovité rostliny – hluchavky, šalvěje apod.

Vyplývá to z experimentálního výzkumu, v němž měly izolované populace přístup jen k určitým druhům rostlin a vědci měřili míru infekce v kolonii. Nicméně z výzkumu vyplývá, že je lepší bohatá pastva na rizikových rostlinách než hlad a omezená pastva na bezpečnějších rostlinách. Jinými slovy čmeláci se tím spíš poperou s infekcí, čím méně je omezují jiné rizikové faktory – nedostatek potravy.

Co zasadit na loučku

„Kvetoucí loučky a pásy jsou stále populárnější, lidé se jimi snaží pomáhat opylovačům. Rozhodně bych nikoho nezrazovala od investování do kvetoucích louček a záhonů, je to stále nejlepší cesta v péči o opylovače. Ale doporučili bychom používat často slunečnici a tymiány ve směsi různých divokých medonosných rostlin, protože se tím sníží riziko infekce a zvýší zdraví čmeláků,“ tvrdí profesorka aplikované ekologie Rebecca E. Irwin z North Carolina State University.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste milovníci tepla a léta, a tak vám jeho první záblesky hrají do noty. Jako by se se slunečními paprsky rozzářila i vaše nálada. Vaše okolí bude tou změnou příjemně překvapeno – konečně jste to zase vy. Silní, optimističtí (a ano, tr... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

23 Příspěvků
Poslední příspěvek 10:18
784 Příspěvků
Poslední příspěvek 7:57

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat