Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

21. 5. 2020 | Zajímavosti

Populací čmeláků, našich divokých včel, výrazně ubývá. Jednou z příčin je úbytek potravní nabídky – medonosných volně rostoucích rostlin. V posledních letech se ale ukazuje, že čmelákům výrazně pomáhají výsadby trvalek a výsevy letniček ve městech. Květinové truhlíky, pásy kolem cest, loučky a záhony v ulicích nabízejí potravu koloniím, které jinak hynou hlady.

Američtí vědci zjistili, že navíc některé druhy medonosných květin snižují riziko infekce čmeláků obávaným parazitem. Mezi tyto rostliny patří jednoleté slunečnice a vytrvalé mateřídoušky včetně tymiánů.

Prevence infekcí

Čmeláky decimuje parazit Crithidia bombi. Ale pokud mají čmeláci pestrou nabídku květů, a tedy dostatek nektaru a pylu, roj se vyvíjí i přes onemocnění a přežívá. Některé květiny sice riziko infekce zvyšují – kupříkladu kyprej vrbice či klejichy – jiné ale riziko infekce snižují, právě slunečnice a všechny druhy Thymus (mateřídouška a tymián). Podle expertů také ostatní hluchavkovité rostliny – hluchavky, šalvěje apod.

Vyplývá to z experimentálního výzkumu, v němž měly izolované populace přístup jen k určitým druhům rostlin a vědci měřili míru infekce v kolonii. Nicméně z výzkumu vyplývá, že je lepší bohatá pastva na rizikových rostlinách než hlad a omezená pastva na bezpečnějších rostlinách. Jinými slovy čmeláci se tím spíš poperou s infekcí, čím méně je omezují jiné rizikové faktory – nedostatek potravy.

Co zasadit na loučku

„Kvetoucí loučky a pásy jsou stále populárnější, lidé se jimi snaží pomáhat opylovačům. Rozhodně bych nikoho nezrazovala od investování do kvetoucích louček a záhonů, je to stále nejlepší cesta v péči o opylovače. Ale doporučili bychom používat často slunečnici a tymiány ve směsi různých divokých medonosných rostlin, protože se tím sníží riziko infekce a zvýší zdraví čmeláků,“ tvrdí profesorka aplikované ekologie Rebecca E. Irwin z North Carolina State University.

Využití nově nabyté svobody v důchodu

Cuketový salát se sýrem

Cuketový salát se sýrem

9 hlasů
20min 547 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Makrely na zázvoru

11 hlasů
40min 499kJ 89 Kč

Pokrmy z ryb patří k těm nejzdravějším.

Chřestová polévka s kerblíkem

10 hlasů
50min 271kJ 80 Kč

Jemná polévka z chřestu.

Poradny

Dokládají se příjmy z brigády při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje výplatu příspěvku na bydlení a p... Více

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více