Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mluvené slovo nejlépe vyjadřuje emoce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

19.07.2020 | Zajímavosti

Jazyk je mnohem mocnější ve vnímání emocí druhého člověka než pohled na jeho výraz ve tváři. Lidé sice umějí poměrně dobře odhadovat emoce z tváří svého okolí, ale jejich dojem může výrazně ovlivnit psané či mluvené slovo. Jinými slovy, když se někdo tváří otráveně, většina lidí správně určí, že má otrávený výraz ve tváři. Když ale jeho výraz někdo označí slovně, názor na tento výraz se změní.

Vyplývá to z experimentálních psychologických výzkumů v Austrálii. V nich vědci prokázali, že lidé poměrně dobře čtou emoce z výrazu tváře jiných lidí. Ale když má člověk o výrazu obličeje ještě psaný nebo mluvený komentář, může se posouzení daného výrazu a četní emoce změnit. Takže když o někom prohlásíme, že se mračí, ostatní budou jeho obličej vnímat jako zamračený, i když se třeba nemračí. Pokud se člověk mračí jen trochu, a někdo o něm prohlásí, že je zamračený, pak ostatním po tomto komentáři přijde extrémně zamračený.

Proč má mluvené a psané slovo na vnímání emocí z výrazu obličeje tak silný vliv, není zcela jasné. Ale jazyk ovlivňuje především negativní emoce – zděšení, smutek či vztek. Méně emoce štěstí, nadšení, studu či znechucení.

„Současný výzkum dokazuje, že jazykový kontext mění vnímání výrazu obličeje, o který se opírá domněnka jiných lidí o jeho emočním stavu. Emoce prostě nečteme jen z výrazu obličeje. Poslední slovo má mluvený či psaný jazyk,“ tvrdí autoři z University of Queensland.

Ti v experimentu prokázali, že pokud u neutrálních výrazů obličeje podávali hodnotitelům, kteří měli správě přečíst emoci z daného výrazu, slovní komentář, tento komentář výrazně ovlivnil výsledek posudku. Takže člověk, který se netvářil smutně, ale o němž psychologové uvedli, že je na obrázku smutný, přišel hodnotitelům smutný. Jenže bez tohoto slovního zhodnocení hodnotitelům jako smutný nepřišel.

„Když se někdo tváří mrzutě, a vy o něm prohlásíte, že se tváří jako mrzout, přijde ostatním po tomto prohlášení ještě mnohem rozmrzelejší, než ve skutečnosti je,“ dodávají autoři.

Člověk má denně kolem šesti tisíc myšlenek

Smažené kalamáry

Smažené kalamáry

13 hlasů
35min 986 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní salát z čerstvého špenátu

18 hlasů
20min 412kJ 78 Kč

Salát plný vitamínů, které vám dodají sílů do jarních ...

Hráškový krém s mozzarellou

0 hlasů
50min 175kJ 130 Kč

Voňavý hráškový krém doplněný rajčaty a sýrem .

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více