Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Alergií přibývá. Které jsou na vzestupu?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13.06.2018 | Zdraví a životní styl

Lidí, kteří jsou na něco alergičtí, neustále přibývá. Ovšem u některých alergií je zaznamenán vyšší nárůst než u jiných. Kterými trpíme stále častěji?

Odborníci varují, že narůstá i počet lidí, kteří jsou alergičtí na „běžné“ věci, jako je pyl nebo prach. Pak také zaznamenávají stále více pacientů, kteří je vyhledávají kvůli méně obvyklým alergiím či takovým, které byly ještě před pár desetiletími spíše vzácností. Které to jsou?

Alergie na domácí mazlíčky

Stále více lidí se kvůli alergii zdráhá pořídit si kočičího nebo psího společníka. Podle nedávno provedeného amerického průzkumu je na domácího mazlíčka alergických 30 procent Američanů (alergie na kočky je přitom dvakrát častější než ta na psy). A u nás to nejspíš nebude příliš odlišné.

Naštěstí alergie neznamená, že se budete muset zvířátek zcela vzdát. Alergičtí totiž můžete být na určité plemeno psa nebo kočky, někteří alergici dokáží svůj imunitní systém „vycvičit“ na konkrétní zvířátko. Proto není nutné se mazlíčka zbavovat hned, co zjistíte, že v jeho přítomnosti kýcháte nebo máte jinou reakci. Když přijmete určitá režimová opatření a dáte si čas, existuje pravděpodobnost, že zvíře nebude muset hned skončit v útulku.

Mimochodem, odborníci také upozorňují, že označení „hypoalergický“ pes či kočka zdaleka neznamená, že u vás nevyvolá alergickou reakci. Je to velmi individuální.

Alergie na potraviny

Potravinové alergie byly ještě před 30 lety takovou zajímavou raritou. Dnes jimi trpí stále více dětí, ale i dospělých. Odborníci zatím přesně nevědí proč, i když existuje řada teorií (jedna například hovoří o tom, že dnešní posedlost čistotou a dezinfekcí ovlivňuje složení střevní mikroflóry, což vede ke vzniku alergie).

A které z potravinových alergií zažívají největší boom? Především na mléko, arašídy, lepek, sóju nebo vejce a ryby. Zatím bohužel neexistuje jiné řešení, než se těmto spouštěčům alergických reakcí důsledně vyhýbat.

Alergie na nikl

Tento stříbrný kov se vyskytuje téměř všude – v některých špercích, mobilních telefonech, ale také například v příborech či některých elektrických spotřebičích apod. Alergie na nikl se projevuje především vyrážkou, ekzémem, zarudnutím v místě kontaktu kovu a pokožky…

Dobrou zprávou je, že se dá alergickým reakcím poměrně snadno předejít. Na mobilní telefony se prodávají kryty, navíc spousta výrobců u svých produktů deklaruje, že nikl neobsahují. Pokud tedy víte, že u vás tento kov vyvolává alergii, dávejte si při nákupu pozor.

Alergie na léky

Lékaři se většinou samozřejmě ptají, zda jste na nějaký přípravek alergičtí, ovšem spousta z nás se to dozví až tehdy, když se u něho objeví symptomy alergie. Podle americké studie je na léky alergických asi 10 procent světové populace a určitá reakce postihne až 20 procent hospitalizovaných pacientů. Nejčastěji jsou spouštěči alergie některé druhy antibiotik, ale alergickou reakci mohou spustit prakticky jakékoli léčivé přípravky.

Projevy alergie na léky jsou velmi individuální – nejčastěji se jedná o poměrně mírné symptomy, jako jsou vyrážky, otoky nebo horečka, ale občas jsou zaznamenány i extrémní reakce, které mohou končit vážným poškozením zdraví či úmrtím (ty jsou naštěstí vzácné). Pokud zaznamenáte po užití léku nežádoucí reakci, ihned jej přestaňte brát a vyhledejte lékaře, který vám předepíše alternativu.

Alergie na hmyz

Určitou reakci míváme na hmyzí štípnutí všichni (zarudnutí, otok, svědění či bolest). Ovšem u některých lidí může vyvolat velmi vážné symptomy, včetně potíží s dýcháním nebo se srdečním rytmem, křečí, zvracení či průjmů. V takovém případě se nevyplatí čekat, až nebo zda projevy alergie pominou, a na řadě je urychlené vyhledání lékařské pomoci.

Pokud víte, že jste na štípnutí určitého druhu hmyzu alergičtí, doporučuje se mimořádná opatrnost při pobytu venku a mít vždy po ruce potřebné léky, jež vám předepíše lékař.

Trápí vás alergie? Tipy pro boj s nimi najdete v našem speciálu Alergie!

Sovy kvůli rannímu vstávání častěji onemocní rakovinou prsu

Jehněčí maso s olivami

Jehněčí maso s olivami

6 hlasů
1h a 10min 725 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pečené červené řepy

6 hlasů
1h a 25min 343kJ 60 Kč

Salát plný vitamínů.

Zeleninová polévka s dýni

15 hlasů
45min 146kJ 130 Kč

Luxusní, podzimní zeleninová polévka.

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více