Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rizika spojená s užíváním léků proti bolesti

29.05.2020 | Zdraví a životní styl

Jak často si vezmete prášek na bolest? Myslete na to, že i nevinně se tvářící tabletka může zapříčinit chronické onemocnění ledvin nebo žaludeční potíže. A s čím ji rozhodně nekombinovat? Pozor na antidepresiva i ředidla krve!

Pokud se podíváte do svých domácích zásob, s největší pravděpodobností tam naleznete minimálně jedno balení volně prodejných prášků proti bolesti. Koneckonců, co je na tom divného, viďte? Tato nesteroidní protizánětlivá léčiva označovaná zkratkou NSAID poskytují v krizových situacích rychlou a vítanou úlevu. A běžně je polyká tolik lidí, že vypadají jako něco zcela bezpečného, přátelského a zdravotně nezávadného. Je tomu ale skutečně tak?

Zdání může klamat

Tak jistě, že když si tabletku dáte „jednou za uherský rok“, žádných život ohrožujících hrozeb se obávat nemusíte. Úplně jiná písnička je to ale tehdy, kdy zmíněná analgetika konzumujete několikrát do týdne. Co všechno může tahle první pomoc způsobit?

Ledviny v ohrožení

Závěry studie publikované v magazínu PLOS One uvádí, že dlouhodobé užívání NSAID léčiv výrazně zvyšuje riziko chronického onemocnění ledvin, přičemž častěji postihuje pacienty s arteriální hypertenzí. Jestli tedy máte vysoký tlak, nejsou pro vás tyhle medikamenty právě nejvhodnější.

Negativní vliv na krev i psychiku

O prášcích na bolest možná nevíte, že kombinovat je třeba s antidepresivy nebo léky na ředění krve se nemusí dvakrát vyplatit, protože narušují jejich účinnost. Tím si lze přivodit zhoršení psychických problémů či nadměrné krvácení.

Trable se žaludkem

Konzumace NSAID léků se také vůbec nedoporučuje jedincům s žaludečními vředy. Ovšem i těm, kteří jimi netrpí, mohou zapříčinit nevolnost, pálení žáhy, ztrátu chuti k jídlu, bolesti žaludku a perforaci (protržení) střeva. Tedy alespoň podle odborníků, kteří nabádají k tomu, abychom je nezneužívali a brali je spíše jen ve výjimečných případech. Možná není od věci porozhlédnout se po jiné a třeba i přírodní alternativě, co myslíte?

Pohyb venku v kombinaci se zdravou stravou je prevencí Al...

Polévka s kokosovým mlékem

Polévka s kokosovým mlékem

14 hlasů
45min 471 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kedlubnová polévka

14 hlasů
45min 409kJ 60 Kč

Jednoduchá polévka z kedluben.

Luštěniny se zelím

11 hlasů
1h a 10min 354kJ 75 Kč

Nebojte se neobvyklé kombinace zelí a luštěnin a ochut...

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více