Během pandemie prudce vzrostla spotřeba alkoholu

Je něco špatného na tom, když místo červeného vína, které je údajně zdravější, pijete to bílé? Vlastně vůbec nic. Ovšem jestli chcete těžit z jeho předností, měli byste vzít v potaz jednu zásadní skutečnost.

Během pandemie prudce vzrostla spotřeba alkoholu. Ti, kdo pili jen občas, si nějakou tu skleničku dávají častěji a navíc ve větší míře. Ti, kdo naopak před covidem-19 nepili vůbec, začali. Mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje podle statistik patří pivo a víno následované tvrdými lihovinami. Je to ale dobře?

Pozitivní věci v negativní době

Tak což o to, tvrdý alkohol tělu nic dobrého nepřináší, představuje jen prázdné kalorie, ovšem pivo může doplnit sacharidy po náročném cvičení. Teda když se to s ním samozřejmě nepřehání. Střídmá konzumace červeného vína zase má blahodárné účinky na zdraví srdce a dokonce je prospěšná i pro mozek. Ale jak je to s vínem bílým, o kterém se v souvislosti se zdravotními benefity nemluví? Vinaři, zpozorněte. Bílá vína pro vás mohou být stejně dobrá jako ta červená (alespoň v některých ohledech).

Müller, veltlín a další

Pravda je taková, že důkazů podporujících zdravotní přínosy bílého vína je sice málo, ale rozhodně existují. Jistá studie s názvem In Vino Veritas se zaměřila na sledování 146 subjektů, z nichž jedna polovina pila červené víno pinot noir, ta druhá bílé chardonnay-pinot, a to po dobu jednoho roku. Každý den či obden „padla“ jedna malá sklenička.

Zatím to ještě zajímavé není, neboť vědci na setkání Evropské kardiologické společnosti uvedli, že u těch, kdo pravidelně cvičili dvakrát týdně a zároveň pili víno, ať už jakéhokoli druhu, došlo k významnému zlepšení hladiny cholesterolu. Výzkumníci z univerzity v Barceloně však mezi jedním a druhým vínem odhalili rozdíl.

Jako den a noc

O stejném množství rostlinných flavonoidů, které jsou k mání v červeném víně a o kterých se předpokládá, že mají ochranný účinek na srdce, si bílé víno může nechat leda tak zdát. V tomhle za svým červeným bratrancem pokulhává. Na druhou stranu uvedení španělští vědci prokázali, že bílé odrůdy vynikají vyšším obsahem antioxidantů, jsou spojeny s úbytkem hmotnosti a účinky proti stárnutí.

Co musíte udělat, aby tělo nestrádalo?

Aby však konzumace světlejšího vína přinášela jen to dobré, je třeba k jeho popíjení přidat i tu fyzickou aktivitu, to znamená dvakrát až třikrát týdně dopřát tělu aspoň rychlejší chůzi, jízdu na kole či jinou, vám příjemnější činnost. Pak organismus s vínem, přijímaným v rozumné míře, funguje ve vzájemné symbióze. 

Je také zajímavé, že vědci tvrdí, že mezi těmi, kdo pijí červené víno, bílé víno nebo minerální vodu, nejsou žádné významné rozdíly v krevním tlaku a funkci jater. Navíc se zdá, že se kvalita spánku u obou druhů vín a jejich příznivců v rámci španělské studie zlepšila. Myslete však na to, že hranice mezi občasným popíjením a závislostí na alkoholu je tenká.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Přestaňte se vyhýbat plánování vlastní budoucnosti! Tento týden bude pro přemýšlení o tom, kam vlastně směřujete (a kam byste směřovat chtěli), naprosto ideální. Budete mít dostatek prostoru i času, abyste si urovnali myšlenky a touhy, abyste zhodnotili vše, čeho jste zatím dosáhli a čeho ještě dosáhnout můžete. Nestanovujte si žádné limity, dov... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:28
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:11
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat