Největší empatii cítí lidé ke psům

Pes versus váš dobrý přítel. Komu byste v nouzi pomohli, kdybyste si mezi nimi museli vybrat? Bez většího přemýšlení zřejmě zachráníte čtyřnohého tvora. A je to tak v pořádku, myslí si odborníci. On vám to vrátí v pozitivních účincích na zdraví!

Občas si říkáte, že máte svého psa nejraději na celém světě? Možná to někomu z vašeho okolí přijde divné, nicméně věda vaši lásku k němé tváři chápe a plně podporuje. Podle ní je to naprosto normální!

Empatie k chlupům je běžný jev

Poznatky nedávné zahraniční studie zveřejněné v magazínu Society & Animals sdělují, že v porovnání se svými přáteli, známými a členy rodiny cítíme mnohem větší empatii ke zvířatům. Vědci to zjistili tak, že 256 dobrovolníkům ukázali falešné novinové články. V jednom z nich se psalo o tom, že byl neznámým útočníkem napaden dospělý člověk. Ve druhém roční dítě, ve třetím štěně a v posledním, tedy čtvrtém, zase starý pes. Můžete hádat, která fiktivní oběť u respondentů vyvolala největší vlnu soucitu! Ano, bylo to štěně. Jinými slovy – psy tolik zbožňujeme, že nás jejich utrpení trápí více než to lidské. A oni nám za naši náklonnost zase zlepšují zdraví a kvalitu života.

Štěkot má zázračnou moc

Z jistého švédského výzkumu, do něhož bylo v roce 2017 zahrnuto přes tři miliony jedinců, vyplynulo, že vlastnictví psa snižuje riziko předčasného úmrtí o 33 procent, a to zvláště u osob, které žijí úplně samy. Jeho závěry však informují i o dalších výhodách, jako je například omezená pravděpodobnost depresí a srdečních chorob, silnější imunita, optimální hodnoty krevního tlaku nebo vyšší pracovní produktivita.

Za vším hledej hormony!

Zčásti je to dáno tím, že společnost čtyřnohého parťáka zvyšuje hladinu hormonu oxytocinu. Ten kromě toho, že nabízí jmenované benefity pro obranyschopnost a srdce, také navozuje pocity štěstí, zkvalitňuje spánek a tlumí bolesti. No vida, tímhle se vám pes „odměňuje“ za to, že se o něj s láskou a úctou staráte. Tak ho za ušima podrbejte dvojnásob…

Zdroje: inc.com, akc.org,  https://www.researchgate.net/publication/316478802_Are_People_More_Disturbed_by_Dog_or_Human_Suffering_Influence_of_Victim's_Species_and_Age, https://brill.com/view/journals/soan/25/1/article-p1_1.xmlSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Nudle Hoisin

(3 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:27
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:15

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat