Puchýřky v ústech jsou poměrně otravné

Jsou nepříjemné, bolestivé nebo vadí při jídle – puchýřky v ústech. A i když jsou většinou neškodné, možné příčiny vzniku jsou různé. Kdy přesto zajít k lékaři, a jak se jich zbavit?

Puchýřky v ústech už měl asi každý z nás. Podle toho, jak velké jsou a kde se nacházejí, mohou vadit při jídle, mluvení nebo polykání. Kromě toho je doprovází další nepříjemné symptomy jako bolesti, zarudnutí a otoky.

Co je příčinou?

Často jsou puchýřky neškodné a zmizí během několika dní samy od sebe. Přesto se hodí podívat se na ně zblízka. Možné příčiny jsou afty, nemoc „ruka-noha-pusa“, herpes, alergie na potraviny ale i léčba rakoviny chemoterapií.

Kdy k lékaři?

Pokud se puchýřky objevují bezprostředně po konzumaci nějakých potravin, reaguje tělo pravděpodobně jen na nějakou látku v nich obsaženou. Když se vyskytnou i další alergické reakce, je lepší raději v předstihu vyhledat lékaře. Zpravidla zmizí puchýřky zase samy – a to platí i pro afty. Pak je návštěva doktora zbytečná.

V případě, že puchýřky způsobuje herpes, je lepší vyhledat lékaře. Charakteristické je, že sliznice celé dutiny ústní je zanícená, může se objevit také teplota, zimnice nebo bolesti hlavy a kloubů. Nejdříve se infekce herpeviry objeví v ústech, až pak se objeví na rtech nebo v nose. Většinou lékaři stačí jeden pohled a dokáže rozhodnout o diagnoze. Přitom se zeptá na další symptomy nebo nemoci. Pokud to nestačí, je možné odebrat stěr nebo udělat vyšetření z krve.

Jak je vyléčit

V mnoha případech zmizí samy od sebe, v případě herpevirů je možné nasadit antivirové nebo bolest mírnící léky. U jiných příčin lékaři předepisují většinou antimykotika nebo léky proti plísním. Aby bylo možné symptomy zmírnit efektivně, je nutné je začít užívat včas. Při bolesti přicházejí v úvahu také speciální gely a masti s lidokainem – ty by ale měl vždy předepsat lékař.

Zdroj: life line, healthline.comSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

67 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat